zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu kolejno od lewej: Mateusz, Jakub.

Liceum czy technikum?

Data dodania: 6 kwietnia 2021

Wybór szkoły to ważna decyzja w życiu każdego młodego człowieka. Już kolejny raz zmagają się z nią uczniowie klas ósmych szkół podstawowych. Dlatego postanowiłem dziś pomóc Wam, drogie koleżanki i koledzy w tym bardzo ważnym wyborze. Jestem uczniem pierwszej klasy II Liceum Ogólnokształcącego o profilu dziennikarskim. Spotkałem się z Jakubem – moim kolegą, który uczęszcza do technikum im. Krzysztofa Kieślowskiego, do klasy o profilu kinematograficzno – komputerowym. Wspólnie zastanawiliśmy się nad tym, na co należy zwrócić uwagę, żeby wybór nie okazał się zupełnie nietrafiony. Oto kilka zagadnień, które powinieneś przemyśleć.

Cofnij

Czym się interesujesz, co sprawia Ci satysfakcję i czy wiesz już, co chcesz w życiu robić?
Jeśli masz już sprecyzowany zawód, jak Kuba – jesteś szczęściarzem. Chcesz być kucharzem, albo pracować w branży hotelarskiej, być kosmetologiem albo technikiem, wtedy lepszym wyborem będzie technikum, które przygotuje cię do konkretnego zawodu. Jeśli tak, jak ja, dopiero odkrywasz swoje pasje, nie masz sprecyzowanych zainteresowań, albo przeciwnie, marzysz o studiach medycznych, prawniczych, pracy w telewizji, radiu, albo chcesz zostać dziennikarzem – wtedy polecam liceum ogólnokształcące. Plusem ogólniaka jest ta elastyczność, która nie zmusza do nauki zawodu, oraz w łatwy sposób pozwala zmienić profil, jeśli okaże się, że aktualny ci nie odpowiada. Jeśli już sprecyzujesz swoje zainteresowania poszukaj szkół, które oferują interesujący cię profil.

Zawody deficytowe oraz najlepiej opłacalne
Jeżeli jesteś nastawiony na karierę zawodową, chcesz w przyszłości zarobić zdecydowanie więcej niż najniższa lub średnia krajowa, powinieneś zapoznać się z listą najlepiej opłacalnych oraz najbardziej pożądanych zawodów. Internet jest skarbnicą wiedzy na ten temat. Oto kilka branż, które pojawiają się najczęściej, jeżeli chodzi o wysokość zarobków: architekt systemów IT, programista JAVA, specjalista branży IT, kontroler finansowy, key account manager, analityk finansowy, HR business partner, radca prawny, inżynier do spraw jakości. Niektóre z tych zawodów pokrywają się z listą tych, na które zapotrzebowanie jest największe. Sprawdź, czy odnajdujesz siebie wśród ludzi, którzy zajmą w przyszłości jedno z wymienionych stanowisk? Oto lista: specjalista branży IT, logistyk, lekarz, pracownik usług medycznych, terapeuta, grafik komputerowy, pracownik marketingu. Większość z tych zawodów wymaga studiów oraz znajomości języków obcych.

Lepsze przygotowanie do matury w liceum
Dobrą wiadomością jest to, że zarówno po technikum jak i liceum możesz przystąpić do matury. Przyjrzałem się jednak wynikom i okazuje się, że zdawalność egzaminu dojrzałości jest wyższa po szkole licealnej niż po technikum, a to dlatego, że szkoły techniczne nastawione są w głównej mierze na kształcenie w konkretnym zawodzie. W 2020 roku odsetek zdających, który otrzymał świadectwo maturalne wynosi 81,1% dla uczniów liceum i 62,2% dla uczniów technikum. Więc jeśli zależy ci na studiach, gdzie wymagany jest wynik egzaminu maturalnego, zdecydowanie wybierz liceum.

Mam nadzieję, że ten artykuł choć trochę pomógł Ci w podjęciu decyzji. Jako uczeń Królewskiej Dwójki zapraszam na wirtualny spacer po mojej szkole.

A dla zainteresowanych nauką w naszej placówce przedstawiam profile, dostępne w roku szkolnym 2021/2022:

  • klasa 1a (europejska): geografia, język angielski, wos; przedmiot uzupełniający: Business English (j. niem., j. franc.);
  • klasa 1b (medialna): język polski, historia, język angielski, przedmiot uzupełniający: w.dziennikarskie (j. franc., j. ros.);
  • klasa 1c (medyczna): biologia, chemia, język angielski, przedmiot uzupełniający: fiz. w med. (j. niem., j. ros.);
  • klasa 1d (ekonomiczna): matematyka, geografia, język angielski, przedmiot uzupełniający: Business English (j. ros., j. niem.).

Autor: Mateusz Strzyga