zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Niech żyje światło!

Niech żyje światło!

Data dodania: 9 kwietnia 2018

Czym właściwie jest światło? Czy kolor czerwony w tęczy różni się od fioletowego tylko...kolorem? Co nam mówią widma? I właściwie jakiego koloru jest różowa lampka? Odpowiedzi na te i jeszcze wiele innych pytań znajdziemy podczas fizycznej wystawy interaktywnej pt. Niech żyje światło!, która odbędzie się w dniach 13-16 kwietnia 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Poczytalnia w Legionowie, pod patronatem honorowym Starosty Legionowskiego Roberta Wróbla oraz Prezydenta Miasta Legionowo Romana Smogorzewskiego.

Cofnij

Motywem przewodnim wystawy będzie światło i zjawiska fizyczne z nim związane, lecz atrakcji będzie tutaj znacznie więcej. Odwiedzający wystawę przez cały weekend będą mieli możliwość dowiedzieć się m.in., skąd właściwie bierze się światło i dlaczego jest tak fascynujące; na własne oczy zobaczyć, co widzą astrofizycy w rozszczepionym świetle gwiazd, a także w prosty sposób zgłębić zjawiska fal i elektromagnetyzmu. Każdy będzie mógł również przekonać się, czy zasady mechaniki klasycznej Newtona wciąż są aktualne, a kilka metrów dalej spojrzeć na kosmos oczami Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Inicjatorem wystawy jest Fundacja Wega z Chotomowa, która powstała kilka miesięcy temu i której celem jest popularyzacja nauk ścisłych oraz wiedzy o ludziach nauki, zarówno mężczyznach, jak i kobietach. „Wystawa Niech żyje światło! to impreza dla całej rodziny” – mówi założycielka Fundacji Wega, Beata Kenig. „Jej celem jest przybliżenie dzieciom i ich rodzicom, poprzez zabawę i doświadczenie, istoty zjawisk fizycznych, z którymi stykamy się na co dzień, lecz często niewiele o nich wiemy lub wydaje nam się, że są niemożliwe do zrozumienia. Chcemy poprzez tę wystawę pokazać, że nauka jest fascynująca oraz że absolutnie każdy i każda z nas może ją zgłębiać.” – dodaje Beata Kenig.

Wystawa nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który na czas wydarzenia zgodził się bezinteresownie wypożyczyć ponad 40 eksponatów. Profesor Grzegorz Karwasz, jeden z autorów i koordynatorów wystawy, już od 20 lat angażuje się w organizowanie wydarzeń popularyzujących naukę w całej Polsce. „Fizyka, jak mówimy, powołując się na Arystotelesa, to nauka o świecie, który nas otacza. Trzeba go koniecznie dotknąć, aby zrozumieć” – mówi profesor Karwasz.

Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Oczywiście stanowisk ze wspomnianymi 40 eksponatami, a dodatkowo stoiska dla konstruktorów i konstruktorek, przy którym będzie można zbudować swój własny, domowy spektroskop, wiatrak, poduszkowiec. Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie opowiedzą m.in., jak działa ogniwo fotowoltaiczne i pompa ciepła, a od Fundacji Edukacja dla Przyszłości dowiemy się co nieco o nanotechnologii. Ile kosztuje wstęp na wystawę? „Z ogromną radością informuję, że wstęp na wystawę nie kosztuje absolutnie nic” – mówi Beata Kenig. „Dzięki bezinteresowności współorganizatorów i partnerów wydarzenia możemy wszystkie te cenne atrakcje udostępnić całkowicie bezpłatnie. Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie udostępnia swoją wyjątkową przestrzeń i wspiera nas w promocji wydarzenia, Uniwersytet Mikołaja Kopernika zapewni niepowtarzalne eksponaty oraz podzieli się z nami swoją wiedzą, a uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Legionowie przeprowadzą dodatkowe pokazy.”

Wystawa będzie czynna od 13 do 16 kwietnia. W piątek 13 kwietnia o godzinie 18.00 odbędzie otwarcie wystawy, podczas którego Prof. Grzegorz Karwasz wygłosi wykład pt. Jakiego koloru jest różowa lampka?. W sobotę i niedzielę można zwiedzać wystawę między 11.00 a 19.00, a w poniedziałek między 8.00 a 14.00 zapraszamy grupy szkolne. Gazeta Powiatowa oraz Legio24 udzieliły wystawie patronatów medialnych.