zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zabandażowana ludzka stopa

Pierwsza pomoc przy odmrożeniach

Data dodania: 19 stycznia 2024
Mamy obecnie ferie zimowe na Mazowszu, to z kolei zachęca nie tylko najmłodszych do aktywności ruchowej. Narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo, sanki, czy spacery. Wybór jest spory. Warto jednak wiedzieć o zagrożeniach związanych z zimową aurą i podejmować odpowiednie środki ostrożności, aby chronić siebie i innych przed skutkami niskich temperatur.
Cofnij

Odmrożenia ciała są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza w trakcie zimy, gdy niska temperatura i ekstremalne warunki atmosferyczne mogą prowadzić do urazów.

- Najbardziej narażone na odmrożenia są palce rąk i stóp, nos oraz małżowiny uszne. Pod wpływem zimna naczynia krwionośne obkurczają się, a tkanki narażone są na niedotlenienie - zaznacza dr n. med. Agnieszka Kardynał, dermatolog.

O tym, że problem jest realny, mówią dane mazowieckiego NFZ.

- W 2023 r. z powodu poważnych odmrożeń hospitalizowanych było 90 osób - informuje Piotr Kalinowski z Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - W 28 przypadkach mieliśmy do czynienia z odmrożeniami powierzchownymi, w aż 59 przypadkach doszło do martwicy tkanki. Pozostałe przypadki to stany pośrednie - wyjaśnia.

Kiedy może dojść do odmrożenia?

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożeń. Sprzyjają mu również wiatr i wilgoć, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich. Szybciej dochodzi do odmrożenia także, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, jesteśmy osłabieni i zmęczeni czy odwodnieni lub chorujemy na cukrzycę. Z powodu szybszej utraty ciepła bardziej narażone na odmrożenia są dzieci i osoby w podeszłym wieku.

Zima może być piękna i bezpieczna, pod warunkiem, że jesteśmy na nią odpowiednio przygotowani Narodowy Fundusz Zdrowia w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina jak zapobiegać odmrożeniom ciała, co robić w przypadku ich wystąpienia oraz gdzie się zgłosić po pomoc medyczną podczas ferii zimowych.

Poradnik Pacjenta to praktyczny przewodnik po systemie ochrony zdrowia z perspektywy pacjenta, napisany prostym językiem. Można go przeczytać na stronie NFZ.

Wszystkie poradniki NFZ.

źródło: NFZ