zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na fotografii z prawej Zbigniew Chronik poprawiający uprząż spadochronu Romana Lewandowskiego.

Sportowe Legionowo

Data dodania: 29 września 2023

Dzieje sportu w Legionowie ściśle przeplatają się z historią miasta i z losami jego mieszkańców. Wśród legionowskich sportowców znalazło się wiele wybitnych indywidualności, które wpływały na życie społeczne i kształtowały całe generacje młodzieży.

Cofnij

Po powstaniu w Legionowie w 1951 r. Zakładów Przemysłu Odzieżowego (później przekształconych w Zakłady Sprzętu Technicznego i Turystycznego Aviotex) oraz działającego przy nich 26. Przedstawicielstwa Wojskowego ściągnęto do miasta grupę utalentowanych skoczków doświadczalnych będących pionierami polskiego sportu spadochronowego. Skoczkowie projektowali w Legionowie nowe typy spadochronów, testowali je, a następnie wdrażali do produkcji i używali ich w czasie zawodów sportowych.

Jako pierwszy z nich znalazł się w Legionowie Zbigniew Chronik (1925-1959). Pochodził on z Ostrowi Mazowieckiej. W okresie okupacji walczył w szeregach Armii Krajowej. Po wojnie przeszedł przeszkolenie spadochronowe i znalazł się w grupie pierwszych polskich skoczków doświadczalnych. W legionowskich zakładach sprawował kierownictwo Działu Prób w Locie i Kontroli Technicznej. Zaprojektował m.in. spadochron SW-2, na którym ustanowiono szereg rekordów krajowych i międzynarodowych. W 1951 r. jako pierwszy uzyskał tytuł Mistrza Sportu w spadochroniarstwie. Po utworzeniu w 1957 r. Spadochronowej Kadry Narodowej został jej pierwszym trenerem. W 1959 r. podczas prób fabrycznych spadochronów na Bemowie doznał urazu czaszki, na skutek którego zmarł w szpitalu. Był to jego 531 skok.

Nie wiadomo w jakim kierunku potoczyłaby się historia legionowskiego sportu gdyby nie ks. Jan Mrugacz (1915-2002). Pochodził z Kleczy Dolnej pod Wadowicami. Jeszcze przed wojną wstąpił do zakonu Karmelitów Bosych i został wysłany do Palestyny. Tam ukończył studia filozoficzne. W czasie okupacji pełnił w Lublinie funkcję kapelana szpitala dziecięcego. W 1944 r. został kapelanem 4. Samodzielnej Brygady Saperów 2. Armii WP, z którą przeszedł cały szlak bojowy. W 1945 r. trafił do Legionowa jako kapelan 1. Warszawskiej Dywizji Piechoty. W 1947 r. przejął od starokatolików kościół przy ul. Piłsudskiego i zorganizował w nim kościół garnizonowy. W późniejszych latach został wiceprezesem Komitetu Odbudowy Kina w Legionowie, a następnie włączył się w prace Społecznego Komitetu Budowy Stadionu. W Komitecie działał będąc już w stopniu podpułkownika najpierw jako jego wiceprezes, a następnie prezes. Mając dobre kontakty w wojsku wielokrotnie organizował sprzęt konieczny do budowy stadionu, który otwarto w 1964 r. Ks. Mrugacz wspierał również akcje charytatywne na rzecz legionowskich sportowców będących w trudnej sytuacji. Niemal do końca życia posiadał karnet na mecze „Legionovii”. W 1998 r. nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowo. W tym samym roku odznaczono go złotą Odznaką Honorową PZPN. W 2012 r. pośmiertnie został wybrany patronem Stadionu Miejskiego w Legionowie.

Organizatorem sportu młodzieży szkolnej w Legionowie był Wojciech Augustynowicz (1942-2019). Wychowywał się Mławie, gdzie jako młody chłopak zainteresował się gimnastykę sportową. Podczas studiów na warszawskiej AWF zaczął uprawiać judo pod okiem japońskiego mistrza Hiromiego Tomity. Już jako student, w latach 60. XX w. prowadził treningi judo z uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Legionowie. W tym czasie realizował również inne pasje grając w rugby w drużynie „Legionovii”. W 1967 r. założył pierwszy na Mazowszu klub sportowy judo, a następnie sekcje judo w ramach KS „Legionovia” i KS „Gwardia”. Przez wiele lat związany był ze Szkołą Podstawową nr 2, gdzie pracował jako nauczyciel W-F i dyrektor ds. sportowych. Efektem jego działalności było wybudowanie przy szkole kortów tenisowych. W „Dwójce” prowadził treningi judo od 1973 r. obejmując nimi tak chłopców, jak i dziewczęta. Pod jego okiem ukształtowało się wielu świetnych zawodników do dzisiaj wygrywających zawody judo na różnych poziomach. Inną pasją sportową pana Wojciecha było pływanie. Jako pierwszy przepłynął wpław Zalew z Zegrza do Białobrzegów. Posiadał uprawnienia instruktora i ratownika morskiego. Pracował w strukturach WOPR i współorganizował kąpielisko nad Zalewem Zegrzyńskim. W 2017 r. nadano mu tytuł Zasłużonego dla Miasta Legionowo. We współpracy z Muzeum Historycznym w Legionowie planował napisać historię sportu w legionowskich szkołach. Projektu tego nie zdążył już zrealizować.

Jak wyżej wspomniano już w latach 60. XX w. w ramach „Legionovii” działała sekcja rugby. Jednak do szczególnego spopularyzowania tej dyscypliny przyczynił się znacznie później Edward Grzelak (1948-2004). Od 1971 r. był on zawodnikiem pierwszoligowego klubu rugby „Orkan” Sochaczew. W 1984 r. przeprowadził się do Legionowa, gdzie zaczął propagować tę dyscyplinę i trenować młodzież. W 1989 r. wszedł w skład zarządu na nowo powołanego Klubu Sportowego MKS „Legionovia”, w którym zorganizował sekcję rugby. W 1991 r. współtworzył nowy KS „Legion”, do którego przenieśli się rugbiści. W prowadzonych przez niego zajęciach uczestniczyli nawet uczniowie klas początkowych szkół podstawowych. W barwach „Legionu” zawodnicy z Legionowa zajęli trzecie miejsce w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży. Kilku wychowanków „Legionu” trafiło do kadry narodowej rugby w różnych kategoriach wiekowych. Niestety sekcja borykała się z brakiem własnego boiska i jej działalność zamarła po niespodziewanej śmierci trenera.

Jak widać tylko na tych kilku przykładach historia sportu w Legionowie to, nie tylko dzieje najbardziej popularnej piłki nożnej. Przez wiele lat rozwijało się w naszym mieście wiele innych dyscyplin – indywidualnych i zespołowych. Szkolący w nich trenerzy odegrali dużą rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń sportowej młodzieży. Rafał Degiel

Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Historycznego w Legionowie.

Na fotografii z prawej Zbigniew Chronik poprawiający uprząż spadochronu Romana Lewandowskiego.