zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Kot w klatce

Szczepienia zwierząt uchodźców z Ukrainy

Data dodania: 9 marca 2022
Na czas napaści Rosji na Ukrainę zniesione zostały dotychczasowe zasady przyjmowania zwierząt z Ukrainy. Zwierzęta (psy, koty i fretki) przyjeżdżające z uchodźcami są wpuszczane na obszar Polski. Zwierzęta te miały być znakowane microchipem i szczepione przeciwko wściekliźnie na granicy, względne zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej w miejscu pobytu w Polsce, żeby to zrobić.
Cofnij

Każdy obywatel Ukrainy, który zgłosi się do zakładu leczniczego z psem, kotem lub fretką powinien wypełnić zgłoszenie i określić czy na razie pozostaje w Polsce czy jedzie dalej do UE (oczywiście taką deklarację może zmienić - wzór deklaracji pod artykułem). W lecznicy zwierzę zostanie zbadane pod kątem występowania wścieklizny, oznaczone microchippem i wpisane do bazy zwierząt oznakowanych oraz zaszczepione przeciw wściekliźnie. Każdy właściciel otrzyma zaświadczenie o szczepieniu.

W przypadku, gdy zwierzę jest zachipowane na Ukrainie, ma ukraiński paszport to przy szczepieniu nie otrzymuje drugiego chipa - wystarczy adnotacja do paszportu. W zakładzie leczniczym weterynarze nie pobierają opłat od uchodźców. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów koszty te będą refundowana z budżetu państwa.

Załączniki do pobrania na stronie: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Zasady postępowania ze zwierzętami uchodźców z Ukrainy

  1. Na czas napaści Rosji na Ukrainę zniesione zostały dotychczasowe zasady przyjmowania zwierząt z Ukrainy. Zwierzęta (psy, koty i fretki) przyjeżdżające z uchodźcami są wpuszczane na obszar Polski.
  2. Zwierzęta te miały być znakowane microchipem i szczepione przeciwko wściekliźnie na granicy względne zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej w miejscu pobytu w Polsce żeby to zrobić - w praktyce panuje totalny bałagan w tym zakresie
  3. Każdy obywatel Ukrainy który zgłosi się do zakładu leczniczego z psem, kotem lub fretką powinien wypełnić zgłoszenie i określić czy na razie pozostaje w Polsce czy jedzie dalej do UE (oczywiście taką deklarację może zmienić). Wzór deklaracji w załączeniu. Takie zgłoszenie ma trafić do powiatowego lekarza weterynarii
  4. W lecznicy zwierzę należy:
    • zbadać pod kątem występowania wścieklizny
    • oznaczyć microchppiem wpisując do bazy zwierząt oznakowanych dane właściciela i adres z Ukrainy
    • zaszczepić przeciw wściekliźnie i wystawić zaświadczenie o szczepieniu
    • jeżeli zwierzę jest zachipowane na Ukrainie to nie zakładamy drugiego chipa tylko je szczepimy
    • jeżeli zwierzę ma ukraiński paszport i jest zachipowane szczepimy je i wpisujemy szczepienie do paszportu.
    • Jeżeli zwierzę zachipowane i ma paszport i szczepienie wścieklizny szczepimy je ponownie przeciwko wściekliźnie jeżeli od poprzedniego szczepienia minęło więcej jak 2 tygodnie. Jeżeli od szczepienia minęło mniej niż 2 tygodnie proszę o kontakt na numer 513088477
  5. Osobom obsłużonym w Lecznicy trzeba wydrukować dokumenty poświadczające zachipowanie i zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i skierować do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym dworze Mazowieckim ul Mazowiecka 5 gdzie wydamy im pozwolenie na przemieszczenie zwierzęcia do UE lub na pozostawienie go w Polsce. Taki dokument zastępuje czasowo paszport.
  6. W zakładzie leczniczym nie należy pobierać opłat od uchodźców. Zgodnie z zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów koszty te będą refundowana z budżetu państwa