zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Napis - kolejne regiony objęte zasadami bezpieczeństwa, w tle mapa Polski podzielona na województwa.

Województwo mazowieckie z zaostrzonymi zasadami bezpieczeństwa

Data dodania: 11 marca 2021

Sytuacja epidemiczna w kraju jest dynamiczna. Administracja rządowa podjęła decyzję o zaostrzeniu zasad bezpieczeństwa w województwie mazowieckim i lubuskim od najbliższego poniedziałku, czyli 15 marca. W ubiegłym tygodniu podjęto decyzję o przedłużeniu zaostrzonych zasada na Warmii i Mazurach. Na Pomorzu, zgodnie z planem, zasady zaczną obowiązywać od 13 marca. Okres zaostrzenia obostrzeń, we wszystkich tych województwach, potrwa do niedzieli 28 marca. W pozostałych regionach Polski przedłużono dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 28 marca. Musimy ograniczyć mobilność społeczną, by zminimalizować ryzyko nowych zakażeń.

Cofnij

Aktualne dane – liczba i dynamika zakażeń rośnie
Od wielu dni mamy do czynienia z rosnącą liczbą zakażeń. Wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce – stanowi 38,5 proc. wszystkich zakażeń. Z danych wynika, że ostatniej doby odnotowano 21 tys. zakażeń, wykonano ponad 73,3 tys. testów na koronawirusa.

Najgorzej – jeśli chodzi o średnią dzienną liczbę zachorowań na 100 tys. mieszkańców – sytuacja wygląda w województwie warmińsko-mazurskim, pomorskim, mazowieckim i lubuskim. W ciągu ostatnich tygodni zwiększa się obłożenie łóżek covidowych oraz zajętość respiratorów:

  • 18686 zajętych łóżek – 68%
  • 1929 zajętych respiratorów – 71%

Na oddziały trafia coraz więcej młodszych pacjentów, którzy często bagatelizuję objawy COVID-19. Wiek osób hospitalizowanych w szpitalach spada – średnia wieku obecnie wynosi około 62 lata.

Zaostrzamy zasady w województwach o najwyższej liczbie zachorowań
Decyzje w sprawie zaostrzenia obostrzeń Ministerstwo Zdrowia podejmuje wspólnie z naszymi specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Musimy podejmować odpowiedzialne decyzje, uwzględniając realia epidemiczne. Konieczne jest, abyśmy ograniczyli mobilność społeczną, która jest kluczowa w walce z COVID-19. Szczególnie ważne jest to w regionach, gdzie wskaźniki zachorowań są najwyższe: Warmia i Mazury, Pomorze, a także Mazowsze i Lubuskie.

Zaostrzone zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały w:

  • woj. warmińsko-mazurskim – przedłużone do 28 marca
  • woj. pomorskim – od 13 do 28 marca
  • woj. mazowieckim – od 15 do 28 marca
  • woj. lubuskim – od 15 do 28 marca

Jakie zasady obowiązują w tych województwach?
We wskazanych okresach będą obowiązywały poniższe ograniczenia. Swoją działalność muszą zawiesić:

  • baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
  • sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
  • hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
  • galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
  • teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
  • kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
  • stoki narciarskie
  • kluby fitness i siłownie
  • obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Ważne! Od 15 marca, we wskazanych regionach, lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.

Do województwa mazowieckiego i lubuskiego trafi łącznie ponad 25 mln maseczek ochronnych

W ostatnim czasie administracja rządowa podjęła decyzję o wyposażeniu mieszkańców województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego w maseczki ochronne. Każdy z mieszkańców mógł otrzymać 4 sztuki. Agencja Rezerw Strategicznych dostarczyła do wojewodów łącznie 15 mln maseczek – 9,3 mln dla regionu pomorskiego oraz 5,7 mln dla warmińsko-mazurskiego.

Tym razem maseczki ochronne trafią na Mazowsze – 21,6 mln i do Lubuskiego – 4 mln. Różnica w liczbie maseczek wynika z liczby osób zamieszkujących te regiony. W nadchodzących tygodniach – zależnie od sytuacji epidemicznej – będziemy dostarczać maseczki do kolejnych województw.

źródło: gov.pl