Zgłoś projekt do Budżetu Obywatelskiego
Ruszył nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo. Od soboty (2 marca 2024 r.) każdy mieszkaniec gminy może napisać i złożyć swój własny pomysł. Nabór trwa do końca miesiąca. Przez cały ten okres będziemy wspierać wnioskodawców. Swoje pytania można kierować telefonicznie pod nr 22 766 40 77 lub e-mailowo: konsultacje@um.legionowo.pl. Dodatkowo 16 marca pomagać będziemy na platformie MS Teams (on-line) w godz. 10:00-16:00, a 7, 18 i 27 marca w godz.16:00-19:30 w atrium ratusza.
- Link do platformy MS Teams w dn. 16 marca (10:00-16:00) - Dołącz na komputerze, w aplikacji mobilnej lub na urządzeniu w sali - Dołączyć do spotkania. Identyfikator spotkania: 943 785 335 105. Kod dostępu: r87yu5.
Budżet Obywatelski to szczególna forma decydowania o finansach publicznych. Zasada jego funkcjonowania jest prosta – władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część gminnego budżetu. Dzięki temu mogą oni samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co zostaną przeznaczone publiczne pieniądze.
Mieszkańcy decydują
Nie byłoby Budżetu Obywatelskiego, gdyby nie ciekawe i potrzebne pomysły mieszkańców.
Poniżej znajduje się krótka instrukcja jak przygotować wniosek:
- Projekt do BO może złożyć każdy mieszkaniec gminy i organizacja pozarządowa.
- Każdy mieszkaniec może zgłosić dowolną liczbę projektów.
- W formularzu zgłoszeniowym należy m.in. opisać swój pomysł oraz przygotować kosztorys - pomocny w tym może być przykładowy cennik.
- Formularz można wypełnić elektronicznie na Portalu Budżetu Obywatelskiego lub złożyć papierowo w Biurze Obsługi Klienta - wersja papierowa dokumentów - pobierz.
W ramach Budżetu Obywatelskiego mogą być zgłaszane projekty, które:
- są możliwe do zrealizowania w trakcie jednego roku budżetowego;
- nie naruszają obowiązujących przepisów prawa;
- mieszczą się w katalogu zadań własnych gminy;
- mieszczą się w ramach ogólnodostępności, to znaczy są bezpłatnie dostępne dla wszystkich mieszkańców gminy;
- są zgodne z obowiązującym lub opracowywanym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego;
- są zlokalizowane na nieruchomościach: będących własnością gminy, jej jednostek organizacyjnych lub użyczonych gminie na czas nieokreślony.
Więcej informacji dotyczących Budżetu Obywatelskiego Gminy Miejskiej Legionowo odnaleźć można na specjalnym portalu - legionowo.budzet-obywatelski.org
Aby zachęcić i zainspirować mieszkańców do zgłaszania swoich projektów, przedstawiamy garść ciekawych, zwycięskich pomysłów z innych miast i gmin:
- Budowa dużych, betonowych skateparków w Warszawie na Gocławiu i na Targówku. Skateparki mają być wyposażone w przeszkody i rampy, będą służyć dzieciom i młodzieży do uprawiania sportów (jazda na deskorolce, rolkach, hulajnodze, rowerze, BMX) i nauki trików.
- Plaża Gocław – Strefa Lokalna, Warszawa. Miejsce nad Wisłą do odpoczynku i uprawiania sportu, będą tam boiska do siatkówki, badmintona i gry w boule, miejsce na ognisko i grilla, drewniane stoły do gier planszowych, a także hamaki i stylowa piaskownica dla dzieci.
- Park motyli – Warszawa, Ursynów. Motyw przewodni to motyle. Park ten będzie się wyróżniał kolorem tak jak motyle w naturze - zastosowanym we wszystkich instalacjach. Miejsce dla rodzin z dziećmi oraz grup przedszkolnych i szkolnych.
- „Wyspa Młyńska bez barier” w Bydgoszczy. Z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących, na Wyspie zamontowano specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach mostu i trzech kładek – płytki kierunkowe pisane alfabetem Braille’a.
- „Tacy sami” - plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Jarosławiu. Zmodernizowano istniejący plac zabaw, dodano m.in. zestaw wielofunkcyjny, huśtawkę dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz huśtawkę typu Bocianie Gniazdo.
- „Rowerowa Gmina” z Kórnika. Program, którego celem jest włączenie jak największej ilości mieszkańców gminy Kórnik w aktywne spędzanie czasu, poprzez uczestnictwo w rajdach i wycieczkach rowerowych. Organizowane imprezy mają sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się, integracji i propagowaniu aktywnego stylu życia.
- „Przyroda w paluszku – toruńskie ZOO dostępne dla niewidomych”. W ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu stworzono system informacyjny dla osób niewidomych i słabowidzących poprzez zainstalowanie modułów udźwiękawiających oraz tablic z opisami brajlowskimi i wypukłymi rysunkami.
- Kędzierzyn-Koźle: mini miasteczko ruchu drogowego. Dzieci mogą tam doskonalić swoje umiejętności jazdy na rowerze i poznać zasady ruchu drogowego. Obejmuje 267 m2 powierzchni asfaltowej, postawiono 25 znaków drogowych. Miasteczko wchodzi w skład kompleksu, w którym znajduje się m.in. plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki i do siatkówki.