zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Po konferencji "Bliżej siebie-dalej od uzależnień"

Data dodania: 30 września 2005
Cofnij
Informacja o Konferencji Profilaktycznej „Bliżej siebie - dalej od uzależnień”, która została objęta honorowym patronatem przez Dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie
organizowana przez Prezydenta Miasta Legionowo i Referat Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych
29 września 2005 r.

Celem konferencji była integracja środowiska osób dorosłych pracujących i stykających się z młodzieżą legionowską oraz wypracowanie wspólnych wniosków dotyczących działań profilaktycznych na rzecz właściwego wychowania młodego pokolenia mieszkańców Legionowa.
Zamierzeniem konferencji było zachęcenie zarówno pedagogów, kuratorów, opiekunów programów środowiskowych, jak też rodziców uczniów, do włączenia się w działania na rzecz zmniejszenia dostępności alkoholu i narkotyków dla osób niepełnoletnich oraz praca na rzecz polepszenia relacji dorosłych z dziećmi, skutkująca ugruntowaniem tożsamości młodego człowieka.
Grupą, którą w sposób szczególny chcemy objąć programem profilaktycznym są także matki oczekujące dzieci. Do nich kierowana jest kampania „Ciąża bez alkoholu”. W trakcie konferencji przekazane zostały specjalnie opracowane podręczniki wraz z płytą CD, informujące o Płodowym Zespole Alkoholowym FAS, z przeznaczeniem dla lekarzy oraz ulotki dla młodych rodziców. Chcemy zainteresować społeczeństwo tą chorobą z uwagi na fakt, że FAS jest przyczyną poważnych problemów społecznych i zaburzeń zachowania i bardzo silnie rozwija wtórne zaburzenia takie jak: choroby umysłowe, problemy z prawem, problemy szkolne, nadużywanie alkoholu i narkotyków. Zespołowi FAS można zapobiec w 100%.
Podczas konferencji zostały wręczone Certyfikaty Rzetelnego Sprzedawcy legionowskim sprzedawcom napojów alkoholowych podpisane przez Prezydenta Miasta Legionowo Dyrektora, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie i Przewodniczącą MKRPA w Legionowie. Certyfikaty te przyznane zostały po przeprowadzeniu kontroli przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w sklepach. Podczas kontroli odmówiono sprzedaży napoju alkoholowego osobie wyglądającej na niepełnoletnią, co stanowi dowód na to, że ci przedsiębiorcy przestrzegają obowiązującego prawa, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz nie pozostają obojętni na wybory dokonywane przez młodzież, a przez to wpływają na rozwój młodego pokolenia.
Celem konferencji było również wręczenie certyfikatów pedagogom, którzy aktywnie uczestniczyli w realizacji legionowskiej edycji Ogólnopolskiej Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”. Zamierzeniem konferencji było także zachęcenie rodziców uczniów do włączenia się w działania na rzecz zmniejszenia dostępności alkoholu dla osób niepełnoletnich, w związku z tym zaproszone Rady Rodziców otrzymały deklaracje przystąpienia do ogólnopolskiego stowarzyszenia „RoPSAN”- Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim oraz poradniki dla rodziców. Wychowawcom klas przekazane zostały materiały edukacyjne ”Poradnik dla nauczyciela”, mające na celu lepszą komunikacją z wychowankami.



Na zakończenie konferencji odbyła się długa i żarliwa dyskusja, podczas której zgłaszane zostały wnioski dotyczące problematyki bliskości pomiędzy dorosłymi i podopiecznymi, skutkujące polepszeniem relacji i ugruntowaniem tożsamości młodego człowieka:
1.należy rozmawiać, nie monologować
2.zwiększyć porozumienie pomiędzy instytucjami, podmiotami pracującymi na rzecz młodzieży
3.skuteczniej planować pracę profilaktyczną w szkołach
4.podjąć dalszą dyskusję nad rolą pedagoga w szkole
5.wprowadzać programy liderskie polegające na prowadzeniu grup warsztatowych przez rówieśnika, który jest jednocześnie autorytetem dla pozostałych uczestników grupy
6.zakup dla szkół testów do wykrywania narkotyków – nastąpiła tutaj replika ze strony Przewodniczącej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, która stwierdziła słusznie, że testy takie powinny służyć jedynie do kontroli abstynencji przez osoby będące w terapii. Jest oczywistą sprawą, że w poczuciu bliskości z dzieckiem nie ma potrzeby stosować takich testów
7.zwiększenie dostępności porad psychologicznych dla uczniów wymagających wsparcia psychologicznego lub interwencji terapeutycznej.

Wszystkie powyższe wnioski będą uwzględniane w dalszej pracy profilaktycznej Samorządu Legionowskiego

Zaproszeni goście, którzy przybyli na konferencję: prelegenci Wiceprzewodnicząca ZG PTZN Anna Kuciak
Agata Gajos psycholog z PARPA
Dorota Mainusch- psycholog z Zakładu Komunikacji Społecznej z CSP w Legionowie
komisarz Jacek Witkowski – Zakład Prewencji CSP
Elżbieta Milczarek – Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii
Przewodniczący Rady Miasta Legionowo, Dziekan Dekanatu Legionowskiego, Radni Miasta Legionowo i Radni Powiatowi, Dyrektorzy szkół legionowskich, pedagodzy i wychowawcy klas, Dyrektorzy Zakładów Opieki Zdrowotnej, Prezes TPD, przedstawiciel Caritas DWP, kuratorzy Sądu Rejonowego w Legionowie, sprzedawcy napojów alkoholowych