!DOCTYPE html> Barbara Maria Potyra ps. “Baśka” - Miasto Legionowo

zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Barbara Maria Potyra ps. “Baśka”

Barbara Maria Potyra ps. “Baśka”

Tytuł nadano 17.04.2018

Cofnij

Barbara Maria Potyra ps. “Baśka”, ur. 5 marca 1926 r. W Warszawie, córka Antoniego I Bronisławy Wieczorek. Uhonorowana pośmiertnie 17 kwietnia 2018 r.

Do 1939 r. Należała do harcerskiej drużyny żeńskiej przy Szkole Powszechnej nr 1 w Legionowie. W konspiracji znalazła się w legionowskiej drużynie Szarych Szeregów "Las". Należała także do Sodalicji Mariańskiej w latach 1942-1944.

W czasie walki powstańczej była łączniczką w I batalionie I rejonu VII Obwodu "Obroża", ps. "Baśka".

Od 1994r. w organizacjach kombatanckich: Stowarzyszeniu Szarych Szeregów I Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Legionowie.

Członek Zarządu, skarbnik Koła nr 1 ŚZŻAK w Legionowie od 1995 do 2017r. Troszczyła się o finanse, zabiegała o sponsorów, współpracowała z księgową koła,przygotowywała sprawozdania finansowe. Przede wszystkim jednak zbierała składki od wszystkich członków koła, nawiązując z nimi serdeczne kontakty. Zawsze była dobrze zorientowana komu potrzebna jest jakaś pomoc i wspólnie z zarządem ją organizowała. Była członkinią komitetu organizacyjnego budowy pomnika Polski Walczącej na Rondzie AK w Legionowie.

Od wielu lat jest mieszkanką Domu Społecznej Pomocy "Kombatant" w Legionowie. Tam czuwa na środowiskiem kombatanckim i w razie potrzeby interweniuje. Sama nigdy nie szczędziła swych sił. Między innymi indywidualnie opiekowała się Bogumiłą Wilcz-Komorowską, która w ostatnich latach życia potrzebowała takiej koleżeńskiej opieki. Chętnie spotykała się z młodzieżą szkolną, dzieląc się swoimi wspomnieniami z działalności konspiracyjnej w czasie okupacji niemieckiej. Szczególnie związana była z harcerzami i niezrzeszoną młodzieżą szkoły Podstawowej nr 2 w Legionowie.

Liczne spotkania zaowocowały wizytami młodzieży, która przygotowywała programy artystyczne dla mieszkańców DPS. Przez wiele lat reprezentowała środowisko kombatanckie w Radzie Kombatantów w starostwie legionowskim. Angażowała się społecznie w miejscu swojego zamieszkania. Uczulona na problemy osób niepełnosprawnych wielokrotnie i skutecznie zgłaszała do władz miasta wnioski o naprawę, czy modernizację elementów infrastruktury miejskiej.

Była porucznikiem Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Odznaczona: krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Zasługi dla ZHP, Medalem za Warszawę 1939-1945, odznakami “Akcja Burza” i “Weteran Walk o Niepodległość”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.