zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Biblioteka Roślin rozkwita wśród książek

Data dodania: 22 maja 2020
Na zdjęciu rośliny w donicach. W tle widok z Poczytalni na ul. Piłsudskiego

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie rozpoczęła realizację projektu Biblioteka Roślin dofinansowanego z Funduszu Naturalnej Energii. Aktualna sytuacja wymusiła zmiany w pierwotnych założeniach, ale bibliotekarze zrobią, co mogą, aby rośliny i towarzyszące im atrakcje cieszyły zainteresowanych.

Cofnij

Kiedy tylko biblioteka będzie mogła w pełni z powrotem otworzyć swoje drzwi dla czytelników, z pewnością będą bardzo zaskoczeni niespodziankami, które przygotowali dla nich bibliotekarze.

W Poczytalni przybyło kilkadziesiąt roślin pogrupowanych w oazy, w których gromadzone są konkretne gatunki: filtrujące powietrze, kaktusy i sukulenty, palmy, zioła. Każda z oaz ma swój niepowtarzalny klimat, który na pewno zachęci do chwilowego odpoczynku wśród roślin lub poznawania ich dzięki specjalnie przygotowanym etykietom zawierającym podstawowe informacje o gatunku, miejscu jego występowania i krótki wykaz warunków, jakich roślina potrzebuje do rozwoju.

Do rozmieszczenia oazy z ziołami został już również przygotowany jeden z pokoi, w którym odbywają się zajęcia dla dzieci oraz warsztaty. Dawne „Muminki” stały się teraz „Gabinetem Roślin”, pomalowanym i odświeżonym: na ścianach pojawiły się kolorowe ptaszki oraz grafiki przedstawiające rośliny i motyle. W gotowości jest również sprzęt do uprawy hydroponicznej, dzięki któremu będzie można obserwować kolejne fazy rozwoju roślin.

Zaplanowane wydarzenia, takie jak warsztaty ze Schroniskiem dla Roślin, pokaz Fundacji Sztuka Ciała czy spotkanie z Katarzyną Enerlich, odbędą się w późniejszym terminie lub zostaną dostosowane do formy online. Warsztaty dla szkół i przedszkoli również zostaną przełożone i przygotowane w formie nagrań.

A gdy już nadejdzie najlepszy czas, każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać sadzonkę lub szczepkę rośliny i zanieść kawałek Biblioteki Roślin do własnego domu. Biblioteka otrzymała już kilkanaście okazów od swoich czytelników i nadal będzie przyjmować rośliny, gdy tylko sytuacja epidemiczna się unormuje. Dajemy także dom roślinom, które zostały znalezione przy śmietnikach.

Wiele radości przyniósł dar od Przewodniczącego Rady Miasta Legionowo, Ryszarda Brańskiego, który zapewnił wszystkim roślinom estetyczne doniczki – pozwolą one kolorystycznie uporządkować oazy. W holu dworca, w którym znajduje się Poczytalnia, za kilka dni pojawi się wystawa prezentująca najciekawsze zielniki z różnych okresów.

Jubileuszowa X edycja konkursu Fundusz Naturalnej Energii realizowana przez GAZ-SYSTEM w partnerstwie z Fundacją „Za górami, za lasami” cieszyła się największym zainteresowaniem ze wszystkich dotychczasowych. Bardzo się cieszymy, że to właśnie legionowska książnica znalazła się w gronie laureatów. Więcej informacji o Funduszu Naturalnej Energii można znaleźć na stronie konkursu: www.gazsystemdlanatury.pl oraz na profilu na Facebooku: Fundusz Naturalnej Energii.

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna