zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Na zdjęciu śmieci w dużych workach pozostawione na niezamieszkałych działkach

Dbajmy razem o czyste Legionowo

Data dodania: 30 grudnia 2020

Śmieci na poboczach, pasach drogowych, pustych działkach, czy też podrzucane do koszy publicznych to problem, który nie ominął Legionowa, a dotyczy każdego. Do jego rozwiązania potrzebna jest pomoc nas wszystkich!

Cofnij

Stąd apel do mieszkańców o zachowanie porządku i czystości oraz reagowanie na łamanie prawa przez innych. Jeżeli jesteście świadkami tego, że ktoś nielegalnie pozbywa się śmieci, apelujemy: zgłoście to natychmiast! Dzwonić można na Policję lub do Straży Miejskiej w Legionowie. Pamiętajcie, że to od wspólnej troski zależy wygląd naszego otoczenia.

Czyż nie przyjemniej jest spacerować w czystym i schludnym otoczeniu niż między porozrzucanymi papierami, puszkami czy butelkami?

Drodzy Mieszkańcy, to jak wygląda gmina, świadczy o naszej kulturze, ale ma także wpływ na stan środowiska naturalnego i nasze zdrowie. Stąd apel, byśmy połączyli siły i pokazali tym, którzy śmiecą, że nie ma na to naszego przyzwolenia.

Tego, by śmieci wyrzucać do kosza, a nie pozostawiać je przy koszach publicznych, pasach drogowych, poboczach itp., wymaga po pierwsze, kultura osobista, a po drugie - przepisy.

Pamiętajmy, że:

  • zgodnie  z art. 145 Kodeksu wykroczeń: „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”,
  • zgodnie art. 162 ust. 1 Kodeksu wykroczeń „Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las podlega karze grzywny lub nagany”.

Niestety, wiele osób nadal lekceważy prawo i za nic ma obowiązujące przepisy. Efektem są dzikie wysypiska, które powstają w różnych rejonach gminy. Ich likwidacja wymaga sporych nakładów finansowych, a przecież te pieniądze można byłoby przeznaczyć na wiele pożyteczniejszych rzeczy. Koszty sprzątania ponosimy wszyscy, finansując je z naszych podatków!

Pamiętajmy również, że ustawione kosze uliczne przeznaczone są wyłącznie dla przechodniów lub osób korzystających z przystanków komunikacyjnych i służą do wrzucania jednostkowych oraz niewielkich odpadów, jak np. opakowań po napojach, kanapkach, lodach, zużytych chusteczkach higienicznych itp. Mają one za zadanie pomóc w utrzymaniu czystości i porządku na terenach użyteczności publicznej. Kosze uliczne są regularnie opróżniane przez gminę, jednak w przypadku wyrzucania bądź pozostawienia wokół nich, odpadów, takich jak pampersy, obierki, chwasty, pudełka, szpecą przestrzeń publiczną.

Czystość i porządek są naszym wspólnym celem. Jego osiągnięcie jest możliwe jedynie poprzez zmianę świadomości oraz, bardzo często, złych przyzwyczajeń.

Na zdjęciu śmieci w pobliżu stacji transformatorowejNa zdjęciu gruz