zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Gwiazda Polski – balonem do stratosfery

Data dodania: 29 czerwca 2018
Gwiazda Polski – balonem do stratosfery

W 2018 r. przypada 80. rocznica I Polskiego Lotu Stratosferycznego – jednego z największych osiągnięć w historii polskiego przemysłu lekkiego i najpoważniejszych przedsięwzięć naukowo-technicznych, jakie były realizowane w przed-wojennej Polsce. Projekt zakładał lot balonem na wysokość 30 km ponad powierzchnię ziemi, aż do górnej granicy warstwy stratosferycznej.

Cofnij

Idea ta miała przełomowy charakter w badaniach naukowych, rozsławiając polską myśl technologiczną na skalę międzynarodową. W organizację lotu zaangażowały się najwyższe władze państwowe – na czele z prezydentem RP Ignacym Mościckim, natomiast na fundusz projektu hojnie złożyło się społeczeństwo. Powłoka balonowa – tego gigantycznego stratostatu (120 m wys.), który nazwano „Gwiazdą Polski” – uszyta została w wojskowej Wytwórni Balonów i Spadochronów w Legionowie.

Na zorganizowanie ekspozycji czasowej upamiętniającej i przywracającej wiedzę o tym chlubnym wydarzeniu w historii miasta Muzeum Historyczne w Legionowie otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski. Patronat Honorowy nad wystawą objął Prezydent Miasta Legionowo – Roman Smogorzewski. Partnerem wystawy jest Towarzystwo Przyjaciół Legionowa.

Dyrektor i Pracownicy Muzeum Historycznego w Legionowie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy czasowej pt. „Gwiazda Polski – balonem do stratosfery”, który odbędzie się 8 lipca 2018 r. o godz. 15.00 w pawilonie Muzeum przy ul. A. Mickiewicza 23.