zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Kolej w powiecie legionowskim. Zarys historii i ślady przeszłości

Data dodania: 13 marca 2018
Kolej w powiecie legionowskim. Zarys historii i ślady przeszłości

„Kolej w powiecie legionowskim. Zarys historii i ślady przeszłości” to tytuł prelekcji dr. Mirosława Pakuły, która odbędzie się 18 marca 2018 r. o godz. 15.00 w Filii „Piaski” Muzeum Historycznego w Legionowie.

Cofnij

Kolej pojawiła się na terenie dzisiejszego powiatu legionowskiego pod koniec XIX w. Droga Żelazna Nadwiślańska zbudowana w 1877 r. między lasami i wydmami w okolicach Jabłonny była zaczątkiem rozwoju okolicy, a dla Legionowa stała się jednym z czynników miastotwórczych. Wkrótce powstała linia do Zegrza.

W latach 30. XX w. uruchomiono trasę z Tłuszcza przez Wieliszew i Skrzeszew do Nasielska. Po naszym terenie jeździły też pasażerskie wąskotorówki. W trakcie spotkania zostaną przedstawione informacje o istniejących i nieistniejących liniach kolejowych. Bardzo interesującym elementem prelekcji będzie pokazanie zdjęć pozostałości po nieistniejących trasach. Wystąpienie dr. Pakuły będzie wzbogacone dużą ilością zdjęć archiwalnych i współczesnych oraz mapami.