zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Komunikat powiatowego Lekarza weterynarii

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim

Data dodania: 18 lutego 2021
Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim w sprawie stwierdzenia w powiecie legionowskim przypadku grypy ptaków.
Cofnij

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, że w badaniu laboratoryjnym przeprowadzonym w dniu 12 lutego 2021 r. w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach stwierdzono 1 przypadek grypy ptaków H5N8 u padłego łabędzia niemego pobranego z terenu Jeziorka Wieliszewskiego.

Z analizy ryzyka przeprowadzonej przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim wynika, że wystąpienie choroby nie stanowi istotnego zagrożenia dla ludzi i dla zwierząt.

W ocenie organu:

  1. Prawdopodobnym jest wystąpienie kolejnych upadków ptaków na terenie Jeziorka Wieliszewskiego i w jego pobliżu. Padłe ptaki powinny być zbierane przez służby gminne i poddawane utylizacji jako uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego kategorii I. Należy przy tym zaznaczyć, że martwe ptaki padłe z powodu grypy H5N8 nie stanowią istotnego zagrożenia dla ludzi - grypa bowiem szerzy się głównie z wydychanym powietrzem - osoby zbierające ptaki martwe powinny być wyposażone w jednorazowe rękawiczki ochronne i standardowe płyny dezynfekcyjne).
  2. Zalecane jest ograniczenie przemieszczania ludzi w okolicach Jeziorka Wieliszewskiego (zwłaszcza z psami) w celu ograniczenia straszenia ptaków.
  3. Zalecane jest zgłaszanie organom Inspekcji Weterynaryjnej przypadków upadków ptaków domowych z terenów gminy Wieliszew i Serock.
  4. Możliwe jest wystąpienie upadków ptaków w innych miejscach - takie przypadki powinny być zgłaszane Inspekcji Weterynaryjnej. Inspekcji Weterynaryjnej należy zgłaszać:
    • Upadki ptaków wodnych - każde
    • Upadki ptaków drapieżnych - każde.
    • Upadki innych ptaków - powyżej 5 w polu widzenia.