zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
PL BIP

"Konopnicka" - Szkoła Dialogu

Data dodania: 09 marca 2018

Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Legionowie, jako jedna z zaledwie 14 szkół w Polsce, została wyróżniona listem marszałka senatu oraz otrzymała tytuł Szkoły Dialogu. Publikujemy relację nauczycielki LO, która opisuje projekt i galę wręczenia nagród.

"Konopnicka" Szkołą Dialogu po raz kolejny…
Nasza przygoda z Forum Dialogu zaczęła się w kwietniu 2012 roku… To wtedy w szkole zagościli trenerzy Szkoły Dialogu, odbyły się warsztaty dla uczniów o zwyczajach, kulturze i tradycji Żydów oraz żydowskich mieszkańcach Legionowa. Ich efektem była wycieczka i film nakręcony przez uczniów o historii miasta, którego już nie ma. Nie ma synagogi, nie ma kirkutu, nie ma namacalnych śladów obecności żydowskich mieszkańców w naszym mieście… A przecież w przedwojennym Legionowie mieszkali Żydzi, których w czasie II wojny światowej umieszczono na terytorium ludwisińskiego getta, a jesienią 1942 roku wywieziono do obozu zagłady w Treblince. Nasza młodzież opowiedziała tę historię, za co szkoła otrzymała tytuł Szkoły Dialogu 2012 roku.
"Konopnicka" to szkoła, która od 2007 roku aktywnie włącza się w budowę dialogu polsko – żydowskiego, uczestnicząc m.in. w międzynarodowym projekcie polsko – izraelskich spotkań młodzieży, konkursach Fundacji Shalom, programach związanych z kulturą i zagładą polskich Żydów. Dlatego też nie mogło nas zabraknąć w trakcie ubiegłorocznych obchodów 75. rocznicy zagłady legionowskiego getta. Uczniowie zorganizowali interdyscyplinarną sesję humanistyczną, a szkoła powiatowy konkurs literacki poświęcony temu wydarzeniu. Te wszystkie nasze działania zostały docenione po raz kolejny.
1.03.2018 roku w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbyła się uroczysta Gala Szkoły Dialogu. Gala jest zawsze okazją do podsumowań działań minionego roku i wyróżnieniem dla szkół, które realizują te projekty. Dla szkół kontynuujących, a było ich tylko czternaście w całej Polsce poza tytułem Szkoła Dialogu 2017 roku przygotowano specjalne podziękowania. W oficjalnym liście do Dyrektora Szkoły Pani Jolanty Magdy Wicemarszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Bogdan Borusewicz napisał: „Państwa mądra i konsekwentna praca związana z upamiętnieniem przedwojennej społeczności żydowskiej to przykład współczesnego patriotyzmu (…) Zajmowanie się historią Żydów polskich buduje zrozumienie dla innych kultur oraz religii i stanowi wymierny wkład młodzieży i nauczycieli z Legionowa w przeciwdziałanie przejawom antysemityzmu i ksenofobii.”
To właśnie młodzież jest najlepszym ambasadorem dialogu między dwoma narodami.
/Kinga Cieślak/

/Starostwo Powiatowe w Legionowie/

 

Urząd Miasta Legionowo

ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
05-120 Legionowo

GODZINY OTWARCIA:
pon 8:00 - 18:00
wt - pt 8:00 - 16:00

NUMER KONTA:
Getin Noble Bank S.A.
44 1560 0013 2380 6993 5000 0001

ADRES E-MAILOWY:
kancelaria@um.Legionowo.pl

SEKRETARIAT:
tel.: (22) 774 20 31, (22) 766 40 00
fax: (22) 774 02 32
tel. dla niepełnosprawnych:
(22) 766 40 03

ADRES SKRZYNKI PODAWCZEJ NA EPUAP:
/UMLegionowo/skrytka

KZB LegionowoPECPWK LegionowoStraż Miejska w LegionowieMiejska Biblioteka Publiczna w LegionowieMiejski Ośrodek Kultury w LegionowieMuzeum Historyczne w LegionowieOśrodek Pomocy Społecznej w LegionowieStarostwo Powiatowe w LegionowiePowiatowe Centrum Integracji SpołecznejPowiatowy Urząd Pracy w LegionowiePowiatowa Izba Gospodarcza w LegionowieCentrum Szkolenia PolicjiKomenda Powiatowa w LegionowiePunkt Informacji Europejskiej Europe Direct – WarszawaSystem Gospodarki Odpadami w Legionowie