zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
BIP

Strajk w oświacie

Data dodania: 27 marca 2019

Zakończyło się referendum strajkowe w legionowskich placówkach oświatowych. W sporze zbiorowym udział zadeklarowało prawie 90% nauczycieli. W Legionowie najprawdopodobniej strajk podejmą cztery placówki przedszkolne, żłobek oraz wszystkie szkoły. Miasto przygotowuje się do podjęcia opieki nad uczniami.

Cofnij

We wszystkich legionowskich szkołach odbyły się już referenda strajkowe, a 80-90% nauczycieli głosowało za strajkiem. W czterech przedszkolach (PM1, PM3, PM6 i PM9) referenda w ogóle się nie odbywały – dyrektorzy tych placówek nie przystąpili do sporu zbiorowego z uwagi na to, że w placówkach tych nie funkcjonują związki zawodowe. W pozostałych pięciu przedszkolach referenda się odbyły, w jednym z nich wynik był negatywny. Pozytywny wynik referendum otrzymano w żłobku. Oznacza to, że do strajku na terenie Gminy Legionowo włączą się wszystkie szkoły, w tym 2 zespoły szkolno - przedszkolne (7), 4 z 9 samodzielnych przedszkoli i żłobek czyli 70% placówek prowadzonych przez Gminę Legionowo.

- Dyrektorzy zostali zobowiązani do przekazania rodzicom informacji o wynikach tego referendum strajkowego oraz o tym, że istnieje zagrożenie jeżeli chodzi o zabezpieczenie zajęć dla uczniów od 8 kwietnia do odwołania. Wydział Edukacji na bieżąco rozmawia z dyrektorami placówek, a kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się jeszcze w bieżącym tygodniu. Od wyników rozmów z rządem zależeć będą dalsze wydarzenia – mówi naczelnik Anna Łasińska.

- Chciałbym wyrazić zaniepokojenie faktem, że mimo prowadzonych rozmów, nie ma porozumienia między stroną rządzącą a związkowcami. W Legionowie duża część nauczycieli zamierza przystąpić do strajku i nie podejmować pracy. Jako miasto, pojedyncza gmina nie jesteśmy w stanie zrealizować żądań związkowców – musi się ta zmiana odbyć na poziomie ogólnokrajowym – komentuje sytuację Zastępca Prezydenta Piotr Zadrożny. - Ja oczywiście z jednej strony rozumiem i popieram to, że nauczyciele chcą lepiej zarabiać, natomiast to co mnie niepokoi, z czym dwukrotnie osobiście zwracałem się do prezesa ZNP Sławomira Broniarza, to to aby rozważyć zmianę terminu tego strajku. Przeprowadzanie go w trakcie egzaminów na koniec ósmej klasy, egzaminów gimnazjalnych, w mojej ocenie jest niepotrzebnym stresowaniem uczniów i rodziców i doprowadzić może do sytuacji, że w jednych szkołach te egzaminy się odbędą, a w drugich nie. Chyba nikt nie chce by jedni uczniowie mieli lepszą sytuację w dostaniu się do wymarzonego liceum lub technikum, a inni gorszą. Liczę na rozwagę rządzących i na to, że będą potrafili przedstawić takie propozycje stronie związkowej, która jest w stanie ją zaakceptować – mówi prezydent. Warto wspomnieć, że zgodnie z dziś obowiązującymi przepisami egzaminy mogą przeprowadzić tylko nauczyciele zatrudnieni w danej placówce.

- Przede wszystkim skupiamy się na uczniach starszych klas szkół podstawowych. W naszych instytucjach kultury oraz w DPD Arena Legionowo chcemy zaproponować dodatkowe zajęcia dla chętnych (warsztaty, projekcje filmowe, zawody i zajęcia sportowe). Starsi uczniowie będą mogli spędzić ten wolny czas w sposób zorganizowany i bezpieczny. Nie będziemy niestety w stanie zapewnić opieki dla wszystkich przedszkolaków. W placówkach, gdzie nie będzie strajku zajęcia będą odbywać się normalnie. Szukamy możliwości utworzenia małych grup w przedszkolach, które przystępują do strajku – mówi prezydent Zadrożny.

Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami rodzicowi dziecka do lat 8 przysługuje zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem.