zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Grafika promującą szczepienia przeciw Covid-19 w domu.

Wyjazdowe punkty szczepień już działają

Data dodania: 23 lutego 2021
Mazowiecki oddział NFZ poinformował o utworzeniu wyjazdowych punktów szczepień na koronawirusa. Dotrą one do tych pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w przychodni. Punkty wyjazdowe nie będą zastępować zespołów mobilnych z populacyjnych punktów, ale wspierać ich pracę. Legionowo obsługiwane jest przez trzy punkty: Nowodworskie Centrum Medyczne, ZOZ Szpitala Powiatowego w Sochaczewie oraz Corten Medic.
Cofnij

Wyjazdowe punkty szczepień zorganizowano wyłącznie dla osób obłożnie chorych, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielną wizytę w przychodni. Szczepienia domowe nie dotyczą również pacjentów z niepełnosprawnościami i wykluczonych komunikacyjnie. Dla tych osób jest już przewidziany transport, organizowany przez władze samorządowe.

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych.

Oznacza to, że na wizytę wyjazdowego punktu szczepień nie ma rejestracji przez internet lub telefonicznie, np. przez infolinię 989.

Szczepienie pacjentów w domu – krok po kroku

  1. Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej przyjmuje zgłoszenie pacjenta lub opiekuna do wyjazdowego punktu szczepień i sprawdza, czy pacjent należy do tego POZ (jest na liście aktywnej poradni).
  2. Poradnia POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej sprawdza czy pacjent ma skierowanie na szczepienie. Jeśli nie, a pacjent jest w grupie aktualnie szczepionej, wtedy lekarz POZ wystawia skierowanie na szczepienie.
  3. Podstawami do zakwalifikowania pacjenta do szczepienia wyjazdowego są: dokumentacja medyczna i wiedza lekarza/pielęgniarki opieki długoterminowej o stanie zdrowia pacjenta, lub teleporada, lub wywiad z opiekunem pacjenta.
  4. Jeśli lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej potwierdzą, że pacjent może skorzystać ze szczepienia w domu przez wyjazdowy punkt szczepień, wtedy lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej odnotowuje to w dokumentacji medycznej i przekazuje taką informację do wyjazdowego punktu szczepień.
  5. Lekarz POZ/pielęgniarka opieki długoterminowej może też przekazać informację o pozytywnej kwalifikacji do szczepienia w domu bezpośrednio pacjentowi lub jego opiekunowi, który następnie kontaktuje się z najbliższym wyjazdowym punktem szczepień.
  6. Wyjazdowy punkt szczepień rejestruje pacjenta na szczepienie, ustala termin szczepienia i informuje o tym pacjenta lub jego opiekuna.
  7. O zakwalifikowaniu do szczepienia decyduje lekarz wyjazdowego punktu szczepień. Jeśli pacjent pozytywnie przejdzie kwalifikację, zostaje szczepiony pierwszą dawką preparatu. W dniu szczepienia ustalana jest również data drugiej dawki podania szczepionki.

Procedura szczepienia wyjazdowego jest zbliżona do szczepienia w punkcie stacjonarnym. Zespół wyjazdowy przynajmniej 15 minut po szczepieniu obserwuje pacjenta pod kątem wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych. Jeśli takie wystąpią, zespół wyjazdowy jest przygotowany, aby pomóc pacjentom w domu.

W całym kraju powstało 117 wyjazdowych punktów szczepień. Warto zaznaczyć, że korzystają one z własnej puli szczepionek, odrębnej od poradni POZ. Na terenie powiatu legionowskiego szczepienia wyjazdowe będą prowadzone przez 3 zespoły.

Na podstawie: www.nfz.gov.pl