zamknij

Urząd Miasta Legionowo nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawidłowość przetłumaczonych w witrynie danych i informacji. W szczególności, nie gwarantuje kompletności tłumaczenia oraz związanych z tym tłumaczeniem - aktualności prezentowanej informacji lub jej przydatności dla określonych celów. Tłumaczenie nie może być porównywane do tłumaczenia ludzkiego, jednakże - może być pomocne w ocenie przydatności treści.

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej: Romuald Gołębiowski - klarnet Karol Gołębiowski - organy

Plakat: z kalendarzem wydarzeń na XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
11 sierpnia 2019
kościół Świętego Ducha, Legionowo, ul. ks. Schabowskiego 2
16:00

PROGRAM: Johan Helmich ROMAN - Drottningholmsmusiken Suit Grave - Allegro - Lento - Allegro - Vivace W. A. MOZART - Larghetto z Koncertu klarnetowego A-dur J. S. Bach - Arioso BWV 146 Eugene BOZZA - Aria na klarnet i organy J. HAYDN - 6 Stücke für ein Flötenuhr Ronald BINGE - Romance z Koncertu na saksofon i orkiestrę Zoltan GARDONYI - Mozart changes Denis BEDARD - II Sonata na saksofon altowy i organy Molto rubato - Allegro energico -? Andantino - Allegro

Romuald Gołębiowski - pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach. Był I klarnecistą-solistą Orkiestry Polskiego Radia i TV w Warszawie, z którą w latach 1979 - 1994 nagrał koncerty Mozarta, Webera, Stamitza i utwory współczesne, w tym W. Lutosławskiego. W latach 1984 - 1994 prowadził Oktet Dęty złożony z muzyków Ork PRiTV i Filharmonii Narodowej. Współpracował także z orkiestrami Simfonii Varsovii, Opery Narodowej Teatru Wielkiego, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej im Artura Rubinsteina i innych, z którymi odbył liczne tournee po niemal wszystkich krajach Europy, także po Azji, USA i Kanadzie. Od roku 1995 zajął się działalnością koncertową jako solista i kameralista oraz pracą pedagogiczną. W duecie z organistą Karolem Gołębiowskim koncertuje w wielu krajach Europy. Wraz z wybitnym pianistą młodego pokolenia, Robertem Morawskim koncertuje i nagrywa dzieła kameralne na klarnet i fortepian. Od roku 1996 jest członkiem międzynarodowego "Ensemble Fennica" ze Szwajcarii, z którym koncertował i nagrywał w Polsce, Niemczech, Finlandii, Szwajcarii. W roku 1999 założył kwartet stroikowy "Arundo", w którym gra z Tytusem Wojnowiczem, Aliną Mleczko i Leszkiem Wachnikiem. W zespole "Camerata Vistula" współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak Konstanty A Kulka, Piotr Janowski, Krzysztof Jakowicz, Andrzej Wróbel, Janusz Olejniczak, Edward Wolanin, Jerzy Sterczyński, Zofia Antes, Henryk Kaliński i inni. W roku 2008 nagrał Sonaty klarnetowe Johannesa Brahmsa (z pianistą Robertem Morawskim). Jest adiunktem dr hab. Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina a także kierownikiem Sekcji Instr. Dętych w ZPSM im. Fr Chopina w Warszawie. Od roku 2005 w audycji Lato z Radiem słuchamy wszyscy historycznej niejako dla melomanów "Polki Dziadek", w wykonaniu właśnie Romualda Gołębiowskiego.

Karol Gołębiowski urodzony w Warszawie w 1954 roku, studiował pod kierunkiem J.Grubicha (PWSM w Warszawie), L.Rogga (Konserwatorium Genewskie) i H. Verschraegena (Królewskie Konserwatorium w Brukseli), uzyskując najwyższe odznaczenia w swojej specjalności.
Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych w Monachium, Norymberdze, Brugge, Speyer i w Rzymie, co pozwoliło mu zdobyć międzynarodową reputację i stało się początkiem aktywnej kariery solistycznej. Artysta koncertował w najbardziej renomowanych salach koncertowych i świątyniach w kraju, w niemal wszystkich krajach europejskich, w USA i na Bliskim Wschodzie, biorąc udział w wielu prestiżowych festiwalach muzycznych, m.in.: Al Bustan (Bejrut), Bergen Festival, Berliner Festwoche, Besançon, Festiwal Flandryjski, a także w takich ośrodkach, jak Antwerpia, Arona, Brno, Bruges, Bruksela, Gandawa, Genewa, Hamburg, Helsinki, Jerozolima, Kijów, Kopenhaga, Londyn, Lozanna, Lucerna, Magadino, Marsylia, Monachium, Monaco, Moskwa, Nicea, Norymberga, Oslo, Paryż, Petersburg, Praga, Rouen, Rzym, St.Maximin, Sztokholm, Stuttgart, Tulon, Turyn, Wiedeń, Wilno, Zurich.
Karol Gołębiowski dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych dla wielu europejskich wydawców i rozgłośni, takich jak Autographe, BRT, Decca, Dux, EMI, Harmonia Mundi, Pavane, Polskie Nagrania, RTBF, RTL, Veriton, RTV Suisse Romande, SDR, Selene, Wifon, ZDF. Jego bogata dyskografia zawiera ponad 50 tytułów, wśród których znajdują się m.in.: Die Kunst der Fuge oraz wszystkie dzieła organowe J. S. Bacha, J. Brahmsa i W. A. Mozarta, a także utwory J.Alaina, D.Buxtehudego, N.Bruhnsa, N.de Grignego, C.Francka, A.Guilmanta, F.Liszta, O.Messiaena, J.Reubkego, M.Regera, L.Vierna, Ch.-M.Widora i wielu innych.
Mieszkający od 1981 roku w Brukseli artysta był w latach 1991-2006 dyrektorem artystycznym i współzałożycielem Europejskiego Festiwalu Organowego.
Karol Gołębiowski jest profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie prowadzi klasę organów w Instytucie Edukacji Muzycznej. W 2012 roku otrzymał stopień doktora, a w grudniu 2016 - doktora habilitowanego sztuk muzycznych.