zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej: Stanisław Dziewior - trąbka Wacław Golonka - organy

18 sierpnia 2019
kościół Świętego Ducha, Legionowo, ul. ks. Schabowskiego 2
16:00

PROGRAM: Jeremiah Clarce (1674 - 1707) - The prince of demenark`s march Fratišek Kxaver Brixi (1732 - 1771) - Preludium F-dur Johann Frdinand Norbert Seger (1716 - 1782) - Toccata i fuga a-moll G. F. Haendel (1685 - 1759) - Suita na Wodzie na trąbkę i organy Ouverture, Gigue, Air (Menuet), Boureé, Marche J. S. Bach (1685 - 1750) - Preludium i fuga G-dur BWV 541 M. Lorenc (1955-) - Ave Maria (z filmu Pasja) W. Wawiłow (1925 - 1973) - Ave Maria Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809 - 1847) - Sonata D-dur op. 65 nr 5 Andante, Andante con moto, Allegro maestoso J. Stanly (1712 - 1786) - Trompet Voluntary

Stanisław Dziewior ukończył studia w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 1983 r. Podstawowym nurtem jego działalności artystycznej jest praca w NOSPR w Katowicach, z którą związany jest od 1980 r. pełniąc obecnie funkcję trębacza solisty.

Będąc muzykiem tej orkiestry wziął udział w kilkudziesięciu tournees koncertowych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej ora Azji, występując w wielu renomowanych salach koncertowych i podczas znaczących festiwali. Z NOSPR-em dokonał licznych nagrań dla wielu krajowych i zagranicznych wytwórni fonograficznych.

Jako solista NOSPR nagrał dla potrzeb archiwalnych Polskiego Radia m. in. Koncert na trąbkę i orkiestrę A. Arutuniana oraz Koncert gotycki na trąbkę i orkiestrę A. Panufnika. W charakterze solisty występuje z orkiestrami filharmonicznymi w całym kraju. Często zapraszany jest do udziału w pracach jury wielu konkursów i przesłuchań muzycznych oraz w charakterze wykładowcy kursów i warsztatów muzycznych.

Jest profesorem klasy trąbki w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz kierownikiem Katedry instrumentów dętych i perkusji.

Wacław Golonka - organista, doktor habilitowany Akademii Muzycznej w Krakowie. Wykształcenie muzyczne otrzymał w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Hansa Haselböcka.

Dyplomy ukończenia studióww zakresie gry na organach otrzymał z wyróżnieniem. Jest laureatem konkursów organowych w Pradze (II nagroda), Norymberdze (III nagroda) i Pretorii gdzie oprócz Grand Prix otrzymał wyróżnienia za najlepsze wykonanie sonaty trio J. S. Bacha, najlepsze wykonanie recitalu w pół finale oraz Symfonii z orkiestrą F. A. Guilmanta w finale konkursu.

Działalność koncertowa zaprowadziła go do Azji, RPA, Ameryki Północnej oraz wielu krajów Europy. Występował w wielu europejskich katedrach (np. Wiedeń, Chartres, Lozanna), salach koncertowych Filharmonii Narodowej w Warszawie, Berliner Philharmonie, Nottingam Albert Hall, Meistersingerhalle w Norymberdze, Cleveland Museum of Art, sali austriackiego radia ORF w Wiedniu, słowackiego radia w Bratysławie oraz wielokrotnie w sali B. Smetany w Pradze. W 1997 r. zagrał serię koncertów w USA, odbył tekaże trzykrotnie tourneé po Republice Południowej Afryki występując w najważniejszych ośrodkach muzycznych kraju.

Wacław Golonka występowal jako solista z orkiestrami Radio Philharmony Orchestra w Pretorii, z Filharmonią Bydgoską i Brneńską, praskim FOK, Concerto Avenna, Bielską Orkiestrą Kameralną, Cappelą Craciviensis i Śląską Orkiestrą Kameralną. Z orkiestrą Concerto Avenna nagrał koncert organowy Pawła Łukaszewskiego. Nagranie znalazło się na płycie z kompozycjami autora koncertu, która otrzymała nagrodę Fryderyka 2008 roku. Zrealizował wiele nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych.

Jego nagranie dla TV Polonia ilustrowało cykl filmów "Madonny Polskie" a Telewizja Katowice zrealizowała w 1998r film o jego działalności pt: "Muzyka dźwięku i przestrzeni". Nagrania dokonane przez Czeskie Radio prezentowane są w europejskiej sieci EBU. Czeskie Radio zrealizowało także nagrania na płyty CD. Nagrywał dalej dla holenderskiego radia Hilversum, niemieckiego Bayerischer Rundfunk, austriackiego ORF, Radia Słowackiego i Watykańskiego oraz Czeskiej Telewizji.

Jako kameralista współpracuje z wieloma artystami prezentując muzykę wszystkich epok i stylów. Jest autorem nagrania CD oraz książki Sigfrid Karg-Elert (1877-1933) ? w żywiole koloryzmu dźwiękowego. Prowadził działalność dydaktyczną na Uniwersytecie Muzycznym im. Fr. Chopina w Warszawie, w akdemiach muzycznych w Gdańsku, Poznaniu i Hochschule für Musik und Theater w Lipsku oraz kurs interpretacji muzyki organowej w kościele św. Tomasza w Lispku.

Plakat: z kalendarzem wydarzeń na XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej