zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

IV debata Młodzieżowa – Młodzież a tolerancja

Data dodania: 8 czerwca 2011

Już po raz czwarty w nietypowy sposób legionowscy uczniowie obchodzili Dzień Dziecka. Przedstawiciele samorządów szkolnych i radni Młodzieżowej Rady Miasta spotkali się na debacie poświęconej tolerancji.

Cofnij

Obradom przysłuchiwali się włodarze miasta: przewodniczący Rady Miasta Janusz Klejment, zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, radna Małgorzata Luzak, naczelnik Wydziału Edukacji Elżbieta Kiełbasińska. Swoją obecnością debatę zaszczycili także dyrektorzy i opiekunowie samorządów z legionowskich szkół.
Nad wszystkim skutecznie i życzliwie czuwali przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta. Młodzi działacze wraz z przedstawicielami szkół próbowali odpowiedzieć na pozornie proste, ale
w rzeczywistości wcale niełatwe, ale zasadnicze pytania dotyczące tolerancji. Co rozumieją przez słowo tolerancja, jakie są przyczyny nietolerancji w naszym otoczeniu, jak jej zapobiegać, w jakich sferach życia objawia się tolerancja oraz dlaczego każdy z nas zasługuje na szacunek.
Po „burzy mózgów” każda z grup przedstawiła wszystkim, co im się kojarzy z wcześnie przedstawionymi hasłami dotyczących tolerancji. Choć początkowo wydawało się, że debata będzie polegała na odczytaniu zgromadzonych przez grupy haseł, tak się nie stało. Na szczęście zaczęto mówić nie tylko o tym, jakie relacje mamy między sobą (relacje rówieśnicze), ale także starano się zwrócić uwagę na sprawę dotycząca tolerancji między młodzieżą a nauczycielami i wychowawcami.
Debatujący nie zostawili bez echa spraw związanych z osobami niepełnosprawnymi, innymi grupami etnicznymi czy mniejszościami seksualnymi.
W podsumowaniu debaty usłyszeliśmy, że tolerancja wg uczestników spotkania to tolerowanie „inności” innych w znaczeniu różniących się od nas samych, że z zachowaniami nietolerancji spotykamy się na każdym kroku w naszym życiu. Czy to w szkole, w autobusie, w banku czy nawet w kościele. Postaw nietolerancji nie uczymy się sami – czerpiemy te postawy od rodziców, rówieśników, nauczycieli czy celebrytów. Choć zmieniając wygląd czy ubiór w 90% pozostajemy „starymi” ludźmi, większość społeczeństwa nasze zmiany postrzega, jako coś innego, gorszego – nie do zaakceptowania, co staje się początkiem braku tolerancji naszego stylu.