zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Sześćdziesiąte urodziny miasta

Data dodania: 2 maja 2012

3 maja jest dla legionowian podwójnym Świętem, uczczeniem uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji w 1791 roku, oraz nadania praw miejskich Legionowu. Droga naszej Małej Ojczyzny do ich uzyskania była dość długa i poprzedzona wieloma staraniami ze strony mieszkańców jak i władz gminy.

Cofnij

Gminna Rada Narodowa czterokrotnie podejmowała uchwałę w sprawie nadania Legionowu praw miejskich. Na drodze do zmiany statusu miejscowości stały niekorzystne warunki ekonomiczne i polityczne. W marcu 1930 roku Legionowo otrzymało status samodzielnej gminy z uprawnieniami gmin miejskich, od 1930 roku Legionowo nabierało coraz więcej cech ośrodka miejskiego. Kwitł przemysł i handel zapewniające miejsca pracy, infrastruktura techniczna, socjalna, kulturalna oraz życie społeczne małymi krokami rozwijało się. Imponujące były działania społeczeństwa, które dokładało starań, by ożywić kulturę w Legionowie – działania zmierzające do stworzenia własnej parafii, kina, salek teatralnych, ośrodka zdrowia, placu handlowego.

Od osady do miasta

Pod względem liczby mieszkańców, Legionowo przodowało w przededniu II wojny światowej wśród podwarszawskich miejscowości. Jednak w związku z działaniami zbrojnymi, starania o nadanie statusu miasta musiały zostać odłożone.
Po wojnie, mieszkańcy zaczęli wracać do miejscowości i wraz z nowo utworzonymi władzami szybko zajęli się odbudową infrastruktury i stworzeniem dogodnych warunków socjalnych.
Gminna Rada Narodowa w 1946 i 1947 roku uchwalała wystąpienie z wnioskiem o przemianowanie gminy Legionowo na miasto. Jednocześnie przyłączano do osiedla i gminy kolejne okoliczne tereny, min. Bukowiec.
Z czasem aspiracje Legionowa wykraczały poza sprawę nadania praw miejskich, władze liczyły na ustanowienie przyszłego miasta siedzibą powiatu. Jednakże brakowało siedziby dla władz administracyjnych, przemysł przestał się rozwijać, panowało bezrobocie.
W styczniu 1951 roku do Legionowa przybyła inspekcja z Prezydium Wojewódzkiej i Powiatowej Rady Narodowej, w których protokole z inspekcji znalazły się następujące słowa: „Wniosek Gminnej Rady Narodowej z 29 III 1950 r. o przemianowaniu gm. Legionowo na miasto Legionowo jest całkowicie uzasadniony i zasługuje w zupełności na poparcie, gdyż dotychczas w zakresie potrzeb ludność osady traktowana była na równi z ludnością gminy wiejskiej. Przemianowanie gminy Legionowo na miasto Legionowo da lepsze warunki rozwoju osady i rzeczywistego zaspokojenia potrzeb klasy pracującej (...)” [AP Nowy Dwór, Akta Gminy Legionowo, sygn. 235 GRN nr 199 z 27 lutego 1949 r.]. Znaczący wpływ na pozytywną opinię władz nadrzędnych miało doprowadzenie elektryczności do osiedla, rozwój handlu, usług i wytwórczości rzemieślniczej. W uzyskaniu statusu miasta pokładano nadzieje na szybszy i bardziej efektywny rozwój oraz unowocześnienie miejscowości.

Rozwój miasta impulsem do nadania praw

Nowy kształt terytorialny Legionowa określono w 1951 roku, w jego skład weszły jednostkowa gmina Legionowo, osiedle Bukowiec i miejscowość Łajki-Grudzie, w związku z tym, Legionowo zamieszkiwało ok. 15 tys. osób. 22.09.1951 r. Gminna Rada Narodowa, podjęła ostatnią już uchwałę w sprawie nadania praw miejskich, wystąpiła później do Warszawskiej Powiatowej Komisji Podziału Administracyjnego powiatu z wnioskiem o utworzenie miasta Legionowo oraz oddzielnej gminy o tej samej nazwie.
Maj 1952 roku przyniósł długo oczekiwane nadanie praw miejskich. 3 maja, na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów utworzono miasto Legionowo. Miasto uzyskiwało coraz wyższe dochody z tytułu podatków, które przeznaczało na gospodarkę komunalną, oświatę, kulturę. Po kilku latach istnienia, Legionowo podejmowało liczne inicjatywy na rzecz aktywizacji mieszkańców i bardziej dynamicznego rozwoju ośrodka.

60-lecie Legionowa

Tak długą, pełną starań i zwrotów akcji, drogę musiało przejść nasze miasto, by stać się jedną z największych podwarszawskich aglomeracji. Nadal władze Legionowa nie osiadają na laurach. Tak jak poprzedni włodarze miejscowości, a wcześniej osady, tak i teraz intensywnie rozwija się miasto.

60 lat po formalnym nadaniu praw miejskich Legionowo walczy z mianem „sypialni” Warszawy i z każdym krokiem pokazuje, że jest samodzielnym, atrakcyjnym miastem. Tegoroczną rocznicę miasto uczci za pomocą okolicznościowego LipDuba.