zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Szkoły dobrych praktyk

Data dodania: 15 października 2012

W przyszłym roku szkolnym wszystkie legionowskie 6-latki obowiązek edukacji przedszkolnej będą realizować w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych lub na wniosek rodziców – w klasach I. Już w tym roku 60% dzieci 6-letnich i aż 14% dzieci 5-letnich przekroczyło szkolne progi. Placówki od dwóch lat są przygotowane do przyjęcia najmłodszych, chcemy jednak ujednolicić „zerówkowe” standardy. Dyrektorzy szkół i przedszkoli miejskich wspólnie podejmują działania, aby najmłodszym mieszkańcom pomieszczenia szkolne jak najbardziej przypominały te przedszkolne.

Cofnij

Legionowskie przedszkola wysoko podniosły poprzeczkę – przyjazne, kolorowe wnętrza, wiele zajęć dodatkowych i wycieczek, wspaniała opieka, smaczne posiłki. Szkoły, niesłusznie kojarzące się z ponurymi salami i niewygodnymi ławkami oraz stresującym systemem ocen, mają przed sobą ciężką walkę ze stereotypami. Nie będą jednak walczyć same. Dyrektorzy przedszkoli i szkół, w których z powodzeniem funkcjonują zarówno szkolne, jak i przedszkolne „zerówki”, zaprosili swych kolegów do współpracy. Wspólnie pracują nad standardami organizacyjnymi, których wdrożenie raz na zawsze przekreśli niesprawiedliwy wizerunek szkoły. Przez najbliższe miesiące zerówkowe klasy staną się jeszcze bardziej kolorowe, przybędą nowe zabawki, dzieci będą miały do dyspozycji wodę i ciepłe napoje.

Już w tym roku w większości szkół funkcjonują oddzielne świetlice dla najmłodszych uczniów. W przyszłym roku, kiedy liczba najmłodszych znacznie się zwiększy, odrębne świetlice dla 5-6 latków będą w każdej szkole, w której „po godzinach” zostawać będzie min. 20 dzieci.

Zgodnie z planem, w przyszłym roku wszystkie „zerówki” będą miały zajęcia na pierwszą zmianę. Już teraz oddziały te funkcjonują w „bezdzwonkowym” systemie, co oznacza, że podczas przerw pozostają w salach. Natomiast na spacery, place zabaw oraz na obiady w stołówkach szkolnych wychodzą w trakcie zajęć lekcyjnych pod opieką wychowawców. Osoby dorosłe pomagają nałożyć jedzenie, nalewają zupę, jak trzeba to kroją mięso. Przyniesione z domu śniadania spożywane są wspólnie w stołówkach lub salach zajęć w czasie przeznaczonym na posiłek. W przypadku zapotrzebowania na diety - zostaną one uwzględnione w codziennym jadłospisie dziecka.

Zarówno w przedszkolach, jak i szkolnych „zerówkach” zajęcia pozalekcyjne organizowane są na prośbę i koszt rodziców. Niektóre szkoły organizują rytmikę, inne naukę angielskiego – liczba zajęć i ich częstotliwość zależą od rodziców.

Każda z legionowskich szkół posiada specjalnie dostosowane do wieku dziecka stoliki i krzesła, a także toalety. Nie są one, tak jak w przedszkolu, w tym samym pomieszczeniu, lecz znajdują się bardzo blisko sali, dzieci wspólnie myją ręce przed posiłkami, korzystają z toalet poza przerwami lekcyjnymi.

W ciągu najbliższych miesięcy nauczyciele i przedszkolaki wspólnie będą poprawiać estetykę pomieszczeń, aby od pierwszego dnia witały maluchy kolorowym i atrakcyjnym wyposażeniem. Władze miasta w tym czasie przeanalizują możliwość wprowadzenia zimowych i wakacyjnych dyżurów w feryjnych placówkach, jakimi są szkoły.

Już w marcu rodzice i dzieci z rocznika 2007 zostaną zaproszeni do legionowskich szkół, aby sami zobaczyli, że nie taki diabeł straszny, jak go niektóre media przedstawiają.

Przez najbliższe tygodnie na łamach tej rubryki będziemy prezentować kolejno wszystkie legionowskie szkoły i warunki, w jakich przebywają w nich 6-latki.