zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

„Spacerkiem po Legionowie”

Data dodania: 5 czerwca 2013

27 maja w Przedszkolu Miejskim nr 9 Legionowie odbyły się IX Międzyprzedszkolne Spotkania „Spacerkiem po Legionowie”- impreza przeznaczona dla legionowskich przedszkolaków. Jej celem jest rozwijanie u dzieci poczucia przynależności i więzi emocjonalnej ze społecznością lokalną i swoją „Małą Ojczyzną”.

Cofnij

Piękno naszego miasta i jego okolic, bogate dziedzictwo historyczne i kulturowe jest godne poznawania.  Zaprosiliśmy więc dzieci z legionowskich przedszkoli wraz z  ich nauczycielami. Gośćmi specjalnymi spotkania byli: z-ca dyrektora Muzeum Historycznego w Legionowie Wojciech Jeute, Anna Kaca – legionowska autorka wierszy dla dzieci i Zofia Błaszczak pomysłodawczyni i wieloletnia prowadząca te spotkania w naszym przedszkolu.

Małych Legionowian powitaliśmy znaną zabawą „Iskierka przyjaźni”, po której Ania Kaca poprowadziła rymowany Quiz TAK – NIE na temat naszego miasta i jego okolic. Historię flagi i herbu Legionowa w interesujący sposób opowiedział Wojciech Jeute, po czym w ciszy i skupieniu wysłuchaliśmy legionowskiego hejnału skomponowanego przez Zenona Durkę w  wykonaniu Zenona Cendrowicza.

Następnie wyruszyliśmy „Spacerkiem po Legionowie” poznając ważne i charakterystyczne obiekty naszego miasta: Park Jana Pała II z obeliskiem i pomnikiem Papieża, Pomnik Polski Walczącej upamiętniający walkę o niepodległość i suwerenność naszej ojczyzny, obiekty historyczne i te nowe: Błękitne Centrum, studnia oligoceńska, fontanna w Rynku, Ratusz, Arena Legionowo…

Na temat obiektu Koszar wojskowych uzyskaliśmy ciekawe informacje od Wojciecha Jeute. Przy okazji krótkiego „odpoczynku” w Rynku przedszkolaki dowiedziały się kilku ciekawostek o znajdującej się tam studni oligoceńskiej i fontannie. Kolejnym etapem spacerku był Kościół św. Jana Kantego. Tu obejrzeliśmy zdjęcia starego, drewnianego kościoła i pięknego,  nowoczesnego - powstałego w miejscu poprzedniej świątyni. Następnie mówiliśmy o Willi Bratki – siedzibie Muzeum Historycznego w Legionowie. Na temat historii tego budynku i zgromadzonych w nim eksponatów  opowiadał nam Wojciech Jeute. Przybliżył nam postać Aliny  i Czesława Centkiewiczów, ich życie i działalność naukowo-badawczą oraz pisarską. Opowiedział krótko o ich związku z naszym miastem. Niecodzienną atrakcją dla przedszkolaków był fragment Polskiej Kroniki Filmowej dokumentującej wyprawę badawczą na Wyspę Niedźwiedzią, która kilkadziesiąt lat temu wyruszyła z naszego miasta.

Był czas także na zadania logiczne dla dzieci – poznawaliśmy nasze miasto szukając odpowiedniej drogi w labiryncie, a następnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Bogusławy Dytrych zabrały nas na wirtualną wycieczkę po ratuszu – przybliżając nam jego wygląd i funkcje.

Uczestnicy konkursu mogli sprawdzić swoją wiedzę o Legionowie w edukacyjnej grze komputerowej „Zagadki”. Grę do wierszy Anny Kaca opracował Piotr Pietrzak z IBM Polska – to była premierowa rozgrywka! Co roku staramy się pokazać, że o Legionowie można mówić  ciekawie, prosto i zrozumiale dla przedszkolaków, angażując nowoczesne technologie, ale także wykorzystując wiersz, taniec i piosenkę. Na zakończenie dzieci z „Dziewiątki” zaprezentowały wiersze Anny Kacy oraz zaśpiewały piosenkę pt. „ Miejsce na ziemi” z tekstem Anny Kacy i muzyką E. Gubały, po czym brawurowo wykonały poloneza.

Dzięki współpracy i patronatowi Starosty Legionowskiego i Prezydenta Miasta Legionowo - uczestnicy otrzymali atrakcyjne upominki i legionowskie gadżety.

Relacja PM nr 9