zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Chroń swoje dane osobowe!!! Chroń swój dowód osobisty!!!

Data dodania: 14 lutego 2014

Przy utracie dowodu osobistego, bardzo ważne jest natychmiastowe działanie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko wykorzystania go przez niepowołane osoby, a co za tym idzie unikniemy dalszych kłopotów.

Cofnij

Utrata dowodu osobistego powinna zostać niezwłocznie zgłoszona w dowolnym organie gminy, a w przypadku utraty dowodu osobistego poza granicami kraju, w urzędzie konsularnym. Dokument taki zostanie natychmiast unieważniony w systemie informatycznym, co daje gwarancje bezpieczeństwa posiadaczowi dokumentu, że nie zostanie obciążony negatywnymi skutkami w przypadku nielegalnego posłużenia się dokumentem przez nieuczciwego znalazcę. Obowiązkiem urzędu gminy bądź urzędu konsularnego jest wydanie zaświadczenia, które jest ważne do chwili wyrobienia nowego dowodu osobistego.

Dowód osobisty jest najważniejszym naszym dokumentem. Musimy go posiadać przy załatwieniu większości spraw urzędowych, a także np. bankowych.

Dlatego też dla zwiększenia bezpieczeństwa osoby, która utraciła dowód osobisty, fakt utraty dowodu należy zgłosić w dowolnym banku. Powyższe zostanie odnotowane w systemie informatycznym, do którego dostęp mają wszystkie banki, co skutkować będzie uniemożliwieniem zaciągnięcia zobowiązania przez przestępcę z wykorzystaniem danych osobowych poszkodowanej osoby.

Ponadto informujemy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nikt nie może zatrzymać dowodu osobistego, chyba że możliwość taka wynika z wyraźnego uregulowania zawartego w przepisach prawa. Powyższe oznacza, że przedsiębiorcy nie mają podstawy prawnej, aby żądać od swoich klientów pozostawienia dowodu osobistego „pod zastaw”. Działanie takie nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawa oraz wiąże się z dużym niebezpieczeństwem wykorzystania przez nieuczciwego przedsiębiorcę  danych zawartych w dowodzie osobistym klienta.