zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Wróciła do Ojczyzny

Data dodania: 5 maja 2014

Po 78 latach od opuszczenia przez dziadków swojej Ojczyzny, pani Mirosława Uwarkina wróciła na stałe do Polski. Repatriantka z północnego Kazachstanu zamieszka wraz z narzeczonym w Legionowie.

Cofnij

Legionowo jest miastem otwartym na repatriantów i chętnie od wielu lat zaprasza do osiedlenia się osoby mające polskie korzenie. Wydatków związane z osiedleniem się pani Mirosławy w Legionowie pokryje budżet województwa mazowieckiego. 5 maja wojewoda Jacek Kozłowski i prezydent Roman Smogorzewski podpisali porozumienie w tej sprawie.

Dotychczas dwukrotnie podpisałem porozumienie w sprawie repatriacji w sytuacji, gdy gmina miała już gotowy lokal. Jedną z gmin było Legionowo, teraz spotykamy się tu po raz kolejny. To bardzo pozytywny przykład pokazujący, że miasto troszczy się o repatriantów i chce zapewnić im jak najlepsze warunki – powiedział Jacek Kozłowski.

Mirosława Uwarkina, doktorantka na Wydziale Historii Uniwersytyetu Warszawskiego, ze wzruszeniem przypomniała historię swojej rodziny, wysiedlonej z kraju w 1936 roku. Początkowo na Ukrainie, w końcu dziadkowie pani Mirosławy znaleźli się na północy Kazachstanu. Historię Polonii w tym odległym kraju zgłębia w badaniach naukowych, planuje wydać książkę na temat kazachstańskiej Polonii. – Cieszę się, że po tylu latach udało się mojej rodzinie zatoczyć krąg i wrócić do Polski. Wkrótce otrzymam obywatelstwo, przyszłość wiążę z krajem moich przodków – mówiła podczas spotkania.

Gminy, które chcą umożliwić repatriantom osiedlenie się na ich terenie powinny podjąć w tej sprawie uchwałę, którą wraz z ankietą przesyła się - za pośrednictwem wojewody - do ministra spraw wewnętrznych. Po zaakceptowaniu wniosku, wojewoda popisuje porozumienie o przekazaniu dotacji. Na terenie Polski mogą osiedlać się repatrianci zarejestrowani w systemie Rodak, czyli bazie osób, które otrzymały od konsula przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej, jednak nie posiadają zapewnionych w Polsce warunków do osiedlenia się. System pozwala na kojarzenie ofert gmin ze zgłoszeniami zarejestrowanych repatriantów.

Po 1989 roku do Legionowa trafiło już 6 rodzin z terenu byłego ZSRR, pani Uwarkina będzie siódmą repatriantką w mieście.