zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

XII Legionowski Konkurs Literacki

Data dodania: 2 kwietnia 2015
Formuła organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną konkursu literackiego zmieniła się. W tym roku powstały nowe kategorie, w których mieszkańcy mogą spróbować swoich sił: rymowanka (dzieci do 11 lat), limeryk (młodzież 12-17 lat), satyra lub limeryk (dorośli). Tematyka utworów wierszowanych jest dowolna. Dyrektor instytucji liczy na to, że wśród przysłanych prac pojawią się utwory inspirowane tematyką legionowską.
Cofnij

Jedyna kategoria prozatorska to opowiadanie pod hasłem „Legionowo przyszłości”. Mogą w niej wziąć udział zarówno dorośli jak i dzieci. Nagrodę specjalną za zwycięskie opowiadanie przyzna Prezydent Miasta Legionowo. Wśród innych nagród, po sms-owym głosowaniu, wyłonione zostaną trzy pierwsze miejsca (nagrody o wartości 700 zł dla zwycięzcy każdej z poetyckich kategorii) oraz po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii (po 300 zł). Termin nadsyłania prac upływa 30 kwietnia 2015 r.

31 marca dyrektor biblioteki zaprezentował skład komisji konkursowej, która oceni nadesłane prace literackie. Przewodniczącym Jury będzie Marek Wawrzkiewicz. Pozostali członkowie jury to: Rafał T. Czachorowski, Jadwiga Woźniak-Kasperek i Renata Sowińska. Poniżej prezentujemy ich sylwetki.

Marek Wawrzkiewicz jest poetą, tłumaczem, dziennikarzem, animatorem kultury. Jest absolwentem Wydziału Historii na Uniwersytecie Łódzkim, prezesem Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich. W 1960 r. zadebiutował tomem wierszy „Malowanie na piasku”. Dziś ma w swoim dorobku twórczym ponad 30 książek – tomów wierszy, szkiców, powieści, antologii. Włada doskonale kilkoma językami, jest przy tym znakomitym tłumaczem z języków słowiańskich, a przede wszystkim poezji rosyjskiej – wydał m.in. antologię „Pamięć. Poeci St. Petersburga”. Jest osobą niezwykle zasłużoną dla Mazowsza, znaną również jako organizator Warszawskiej Jesieni Poezji. Współpracuje z wieloma ośrodkami kulturalnymi regionu, w których prowadzi m.in. warsztaty literackie oraz seminaria dla młodzieży. Został uhonorowany wieloma nagrodami literackimi i tytułami, m. in. nagrodą literacką im. Władysława Reymonta (2007), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006), w wcześniej Złotym Krzyżem Zasługi i odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Rafał T. Czachorowski jest poetą i prozaikiem. Publikuje w antologiach i prasie, jego wiersze tłumaczone były na język angielski, bułgarski, rosyjski i białoruski. Jest założycielem, redaktorem i wydawcą serwisu poecipolscy.pl – działającej od 2010 r. witryny promującej poezję.
Od 2012 r. prowadzi cotygodniową, autorską audycję radiową „Literacki wolny eter” w Radiu Wnet. W 2013 r. był stypendystą Miasta Stołecznego Warszawy w dziedzinie upowszechniania kultury, prowadził cykl warsztatów literackich dla dzieci. Od 2013 r. jest prezesem Fundacji Duży Format promującej literaturę i sztukę.

Jadwiga Woźniak-Kasperek jest od urodzenia legionowianką. Ukończyła studia magisterskie na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna na Uniwersytecie Warszawskim. W 1990 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, a w 2001 r. stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie bibliologii – bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2012 r. otrzymała od Prezydenta RP tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych. Jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych kieruje Zakładem Historii, Teorii i Metodyki Bibliografii. Pracowała w bibliotekach naukowych Warszawy, w tym przez ponad 15 lat w Bibliotece Uniwersyteckiej. Odbyła 16 zagranicznych staży i pobytów studyjnych, m.in. w: Bibliotece Kongresu, City University London Department of Information Studies; University of North London School of Information and Communication Studies; Bibliotece Polskiej POSK w Londynie. Brała udział w pracach wielu rad naukowych, m.in. Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie; Biblioteki Narodowej; Instytutu Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, Rady Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego (do 2010 r). Jest także członkiem rad redakcyjnych: czasopisma naukowego „Zagadnienia Informacji Naukowej”, wydawanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich serii FOKA (FOrmaty. KArtoteki); czasopisma „Przegląd Informacyjno-Dokumentacyjny” (2009). Należy do towarzystwa naukowego International Society for Knowledge Organization i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jest promotorem około 130 prac magisterskich i 4 rozpraw doktorskich i autorką blisko 150 publikacji naukowych.

Renata Sowińska jest dyrektorem Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie (PIK). Od 1979 r. mieszka w Legionowie. Jest nałogowym czytelnikiem i mamą czwórki dzieci. Z wykształcenia jest filologiem polskim, animatorem kultury, kulturoznawcą, ukończyła legionowskie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej oraz Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach związana była przez kilka lat z Instytutem Kultury Polskiej (IKP UW) jako asystent i organizator oraz pełnomocnik ds. studiów podyplomowych „Wiedza o kulturze”. Recenzent, redaktor książek, autor tekstów naukowych, popularyzator wiedzy; publikowała w „Regionach”, „Twórczości”, „Rubikonie”, „Nowej Res Publice”, „Więzi”, „Zeszytach Literackich” i „Charakterach”. Jest autorem i realizatorem projektów edukacyjnych „Poetycki Dzień Kobiet” oraz „Tuwim Re-Aktywacja” a także społecznych akcji miejskich „Strefa Wymiany Książek” i „Czytanie w plenerze”. Jest także organizatorem i moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki „Ścieżki”.