zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Noc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.pl

Duchy, stwory i potwory w miejskiej bibliotece

Data dodania: 3 czerwca 2015

Wesoły korowód z ratusza na Broniewskiego 7 (główna siedziba Miejskiej Biblioteki) przy dźwiękach czytanej przez megafon "Lokomotywy" rozpoczął Noc Bibliotek w Legionowie (30.05). Kolejni chętni dołączyli do tej wyjątkowej ciuchci przy siedzibie Powiatowej Instytucji Kultury.

Cofnij

W zaciemnionej przestrzeni przy ul. Broniewskiego 7, oświetlonej jedynie świeczkami i latarkami, czekały nietoperze i marionetkowe stwory, pod sufitem wisiały ogromne pajęczyny i latały duchy. Nastrój był wyjątkowo tajemniczy. Ponownie, wspólnie, odczytano „Lokomotywę” i wtedy okazało się, że w 13, 14 i 15 wagonie lokomotywy jechały… duchy, stwory i potwory! Po oficjalnym powitaniu duszków, duchów, strachet, dziabolągów, maszkar, maskarząt, stworków i potworzaków rozpoczęły się warsztaty rodzinne.

Wszystkie działania zostały oparte na kanwie tekstów literackich: wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej, Agnieszki Frączek, Doroty Gellner i Danuty Wawiłow. Na początek zgromadzeni ustalili co wiedzą o strachu: gdzie mieszka, jak na nas działa i czy w ogóle czegoś się boimy. Następnie ogłoszono wybory najstraszniejszego wiersza: spośród utworów odczytanych przez śmiałków, najbardziej przerażającym (ale i zabawnym) okazał się wiersz „Cień” Małgorzaty Strzałkowskiej, drugie miejsce zajął „Król” Danuty Wawiłow, a trzecie „Czarownice” Strzałkowskiej.

Prof. Straszodziej w ramach lekcji straszenia poprowadził adeptów straszenia przez kolejne poziomy wtajemniczenia: od wycia wilka, skrzypiących drzwi i uderzeń w garnki, po straszne dźwięki łańcuchów na korytarzu. Uczestnicy poznali także historię czterech diabełków ze Strasznej książki Małgorzaty Strzałkowskiej: Andzi, Glamdzi, Ciamciaramdzi i Dziamdzi. Następnie warsztatowicze pokazali cztery mini-spektakle ilustrujące wiersze o strachach Doroty Gellner. Posłużyły im do tego wykonane samodzielnie rekwizyty z gazet i taśmy papierowej. Wszyscy podeszli do zadania niezwykle kreatywnie, a scenki przygotowane naprędce wypadły wręcz profesjonalnie!

Chętni mogli oczywiście czytać książki przy latarkach oraz rozwiązać zagadkę kryminalną. Kapitan Kopytko potrzebował pomocy w odgadnięciu kto ukradł nagrody na XII Legionowski Konkurs Literacki.

Na koniec, żeby wygonić z biblioteki duchy, każdy z przybyłych mógł przekłuć swój balon, symbolizujący lęk, aby huk wystraszył wszystkie potwory. Zrobili to na tyle skutecznie, że w bibliotece już nic nie straszy: zniknęły pajęczyny, a przez okna znowu zagląda słońce.

źródło: http://bibliotekalegionowo.pl

Noc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.plNoc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.plNoc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.plNoc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.plNoc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.plNoc Bibliotek w Legionowie. Źródło: http://bibliotekalegionowo.pl