zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Zasłużony dla (historii) Legionowa

Data dodania: 4 czerwca 2015

„Zasłużony dla Miasta Legionowo” - taki tytuł otrzymał na ostatniej (27.05) sesji Rady Miasta Legionowo wieloletni pracownik Muzeum Historycznego dr inż. Wojciech Jeute.

Cofnij

Sylwetkę tego kandydata do wyjątkowego wyróżnienia przedstawił dyrektor Muzeum Historycznego dr hab. Jacek Szczepański. Zapoznał radnych z zasługami Wojciecha Jeute - człowieka, który miał udział w tworzeniu początków lokalnego samorządu, Muzeum Historycznego czy też powołania w Legionowie Straży Miejskiej. - Jego osiągnięcia to przykład rzetelnej odpowiedzialnej i takiej prawdziwej dobrej roboty – opisywał jego postać dyrektor Szczepański.

Prezydent Roman Smogorzewski wręczył Wojciechowi Jeute statuetkę „Zasłużony dla Miasta Legionowo” i wspomniał o roli, jaką pełnił i nadal pełni wyróżniony. - Ma on ogromną zasługę w budowaniu wspólnoty lokalnej. Jest niewielu tak zasłużonych mieszkańców miasta jak pan Wojciech – prezydent zwrócił uwagę na rolę jaką odgrywa upowszechniając pamięć o historii Legionowa.

- To jest dla mnie wielki zaszczyt, a jednocześnie wielka radość i potwierdzenie, że warto starać się robić. Chciałabym z całą mocą podkreślić, że to jest osiągnięcie wielu osób. Przyjmuję te statuetkę z szacunkiem w imieniu dziesiątek a może nawet setek osób, które ze mną przez te 25 lat współpracowały – podziękował wszystkim Wojciech Jeute.

Dr inż. Wojciech Jeute ur. 28 II 1942 r. jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Z Legionowem związany jest już blisko 40 lat. Aktywnie wspierał zmiany polityczne na przełomie lat 80. i 90. w naszym mieście. W czasie wyborów samorządowych w 1990 r. został z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” wiceprezydentem Legionowa. W okresie tworzenia się lokalnego samorządu wiele energii poświęcił gminnej oświacie. W późniejszym okresie był także nauczycielem i wychowawcą młodzieży, pracował w Liceum Salezjańskim w Legionowie. Brał udział w tworzeniu Muzeum Historycznego w Legionowie i do 2013 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora. Od lat buduje etos Armii Krajowej i czynnie wspiera działalność Koła nr 1 SZŻAK w Legionowie. Jest także przewodniczącym legionowskiego Zespołu Ochrony Pamięci Armii Krajowej oraz członkiem Rady Fundacji „Na Rzecz Dzieci i Młodzieży im. W. Tomczyńskiej”. Wspólnie z Muzeum Historycznym w Legionowie upowszechnia wiedzę na temat I Rejonu VII Obwodu „Obroża”, współorganizując od 2009 roku Konkurs Wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej i Szarych Szeregach dla uczniów szkół powiatu legionowskiego (odbyło się już 6 edycji konkursu).

Wyróżniony jako pierwszy opracował monografię poświęconą najstarszej legionowskiej parafii pw. św. Jana Kantego. Jest także współredaktorem kilku publikacji historycznych poświęconym dziejom I Rejonu „Marianowo-Brzozów” AK: Czas próby... Historia legionowskich Kolumbów Bronisławy Romanowskiej-Mazur, Pluton 709 w konspiracji i walce Zygmunta Duchnowskiego. Był współinicjatorem powstania Turystycznego szlaku patriotycznego „Polski Walczącej” na terenie Legionowa i ościennych gmin powiatu legionowskiego.