zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Komunikat GIOŚ w sprawie jakości powietrza w Polsce

Data dodania: 10 stycznia 2017

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce.

Cofnij

W dniu 8 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego  PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10  wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Jaśle, Nowej Rudzie, Zdzieszowicach, Krakowie, Skawinie, Kielcach, Nowinach, Nowym Targu, Otwocku i Piotrkowie Trybunalskim natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10  wynoszącego 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce w Radomsku, Rybniku, Żywcu, Zabrzu, Częstochowie, Wodzisławiu Śląskim.

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej i centralnej Polski przekracza 100 µg/m3 najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa), opolskim (Opole, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle, Olesno) małopolskim (Kraków, Trzebinia, Skawina, Olkusz), dolnośląskim (Legnica, Nowa Ruda, Kłodzko) i łódzkim (Pabianice) nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego.

Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) w środkowej i południowej Polsce. Dzisiaj cały obszar kraju będzie w zasięgu wysokiego ciśnienia znad Atlantyku z wyżem znad Rosji.  Pod koniec dnia, północno-zachodnie województwa znajdą się na skraju niżu znad Morza Północnego i tam napłynie cieplejsze powietrze polarno-morskie co prawdopodobnie nie spowoduje wzrostu stężeń zanieczyszczeń. Temperatura minimalna wyniesie od -21°C w Katowicach, do -10°C miejscami na wschodzie i -6°C w centrum Polski co będzie sprzyjało podwyższonym emisjom na tych obszarach. Mając na uwadze, że jutro w centralnej i wschodniej połowie Polski przewidywany jest słaby wiatr i niskie temperatury, do -11°C stan powietrza nie ulegnie znaczącej poprawie.

Znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz  we wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń  od dnia 11 stycznia (godz.  3-6 rano). Około godz. 12 w środę na większości obszaru kraju będzie dominował wiatr o prędkości 5-8 m/s, w tym samym czasie na północy i na zachodzie kraju będzie występował wiatr o prędkości 8-11 m/s, a nawet, w województwie dolnośląskim, miejscami będzie występował wiatr z prędkością do 14 m/s co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń.

Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego, małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu.

źródło: http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/378-komunikat-gios-w-sprawie-jakosci-powietrza-w-polsce