zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Aktualizacja: Komunikat GIOŚ w sprawie jakości powietrza w Polsce

Data dodania: 10 stycznia 2017

Komunikat Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce.

Cofnij

W dniu 9 stycznia poziom informowania dla pyłu zawieszonego PM10, czyli średnie dobowe stężenie pyłu PM10 wynoszące 200 µg/m3 zostało przekroczone w Nowej Rudzie (226 µg/m3), Koninie (230 µg/m3), Sosnowcu (297 µg/m3), Cieszynie (263 µg/m3), Opolu (267 µg/m3), Oleśnie (234 µg/m3), Olkuszu (272 µg/m3), Krakowie (246 µg/m3), Skawinie (216 µg/m3), Pabianicach (240 µg/m3), Otwocku (203 µg/m3), Radomsku (290 µg/m3) i Piotrkowie Trybunalskim (207 µg/m3), natomiast przekroczenie poziomu alarmowego dla pyłu PM10, który wynosi 300 µg/m3 (średnia dobowa) miało miejsce na obszarze województwa śląskiego w: Rybniku (860 µg/m3), Żywcu (390 µg/m3), Zabrzu (736 µg/m3), Częstochowie (499 µg/m3), Wodzisławiu Śląskim (675 µg/m3), Tychach (339 µg/m3), Katowicach (371 µg/m3), Gliwicach (425 µg/m3), Dąbrowie Górniczej (360 µg/m3) i w województwie opolskim w Zdzieszowicach (301 µg/m3) oraz w Kędzierzynie-Koźlu (301 µg/m3).

Obecnie stężenie pyłu zawieszonego w wielu miejscach w południowej Polski przekracza 100 µg/m3, najwyższe stężenia jednogodzinne przekraczające wartość 200 µg/m3 występują w województwach: śląskim (Zabrze, Tychy, Sosnowiec, Rybnik, Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Wodzisław Śląski, Żywiec), opolskim (Opole, Zdzieszowice, Kędzierzyn Koźle), małopolskim (Skawina) i wielkopolskim (Kalisz) - nie należy jednak wartości godzinnych bezpośrednio odnosić do poziomu dopuszczalnego wynoszącego 50 µg/m3, ponieważ jest to wartość stężenia dobowego a nie jednogodzinnego. Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) zwłaszcza w południowej Polsce. 

Dzisiaj Polska pozostanie w zasięgu wyżu znad zachodniej Rosji, ale wieczorem od północnego zachodu nad zachodnią część kraju nasunie się płytka zatoka, związana z głębokim niżem nad północnym Atlantykiem. Wschodnia połowa kraju pozostaje w mroźnym powietrzu pochodzenia arktycznego, napływającym z północnego wschodu, a nad zachodnią z południowego zachodu napływa cieplejsza polarno-morska masa powietrza. Temperatura maksymalna wyniesie od -9°C miejscami na wschodzie i w kotlinach karpackich do około -6°C w centrum i -2°C na zachodzie. Wiatr będzie dziś słaby, okresami umiarkowany, na wybrzeżu chwilami dość silny, porywisty, południowy i południowo-wschodni (prognoza IMGW-PIB). Mając powyższe na uwadze w dniu dzisiejszym prognozuje się utrzymanie bardzo wysokich stężeń zanieczyszczeń na południu Polski w województwach śląskim i opolskim.

Prognoza pogody na dzień jutrzejszy (11 stycznia) przewiduje porywy wiatru w zachodniej połowie kraju do 70 km/h, a na wybrzeżu do 85 km/h. W nocy z 11 na 12 stycznia na zachodzie przewiduje się zachmurzenie duże z opadami śniegu przechodzącymi w opady deszczu ze śniegiem i deszczu, a na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia opadów śniegu, Przewidywana sytuacja mereologiczna na dzień 11 i 12 stycznia będzie sprzyjać intensyfikacji dyspersji zanieczyszczeń i wpłynie na poprawę jakości powietrza na obszarze całego kraju. 

Na obszarach, na których występują obecnie bardzo wysokie stężenia pyłu zawieszonego małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży i osoby z chorobami serca i dróg oddechowych i astmatycy powinni unikać przebywania na otwartym powietrzu. 

Wyniki pomiarów pyłu PM10 i PM2,5 ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska - dane jednogodzinne od 8 do 10 stycznia do godziny 9.00

źródło: http://www.gios.gov.pl/pl/aktualnosci/379-komunikat-gios-w-sprawie-jakosci-powietrza-w-polsce-2