zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Smog zabija ciebie i sąsiada

Data dodania: 19 stycznia 2017

Paląc w piecu trujesz siebie, swoją rodzinę i sąsiadów – taki jest przekaz najnowszej odsłony kampanii edukacyjnej „Nie truj! Daj oddychać!”, prowadzonej przez Urząd Miasta Legionowo. Urzędnicy zachęcają, żeby zamiast piętnować w internecie osoby podejrzewane o bycie trucicielem, zwrócić się do sąsiadów bezpośrednio lub przy pomocy wymownej ulotki.

Cofnij

Miasto daje mieszkańcom prosty przekaz: twój sąsiad truje przede wszystkim siebie i swoją rodzinę, skala oddziaływania komina to 70-100 metrów wokół niego. Zapewne nie ma świadomości, że smog rujnuje życie jego najbliższych. Jeśli podejrzewasz, że sąsiad pali odpady lub gdy dym z jego komina zatruwa Twój dom, powiedz mu to, jeśli nie osobiście – wrzuć mu przygotowaną ulotkę. Jeśli to nie pomoże – zadzwoń do strażników miejskich, którzy przeprowadzą kontrolę.

- Nasze ponad roczne doświadczenie z 1000 przeprowadzonych kontroli domowych kotłowni pokazuje, że najbardziej skuteczne są interwencje na zgłoszenie – mieszkaniec dzwoni i mówi, że dziwny dym wydobywa się z komina i prosi o sprawdzenie czy to aby nie śmieci – mówi Adam Nadworski, Zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Legionowie – planowe kontrole, zwane przez naszych mieszkańców „kolędą” nie są skuteczne, gdyż nawet jeśli ktoś pali śmieci, zanim dojdziemy do jego domu zdąży posprzątać w kotłowni. Dlatego internetowe mapy na prywatnych stronach internetowych mogą być dla nas wskazówką, ale nie przyczynią się do rozwiązania problemu.

Czy Legionowo ma problem z powietrzem? Taki sam jak inne podwarszawskie gminy. Różnica jest taka, że w mieście znajduje się stacja pomiarowa jakości powietrza. Dzięki temu władze mają świadomość, że problem istnieje i podejmują szereg działań, aby go rozwiązać.

Od 2015 roku prowadzimy akcję wymiany pieców węglowych na gazowe, olejowe i pompy ciepła - mówi zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, dodając, że informacje o finansowaniu wymiany pieców otrzymali wszyscy mieszkańcy domków jednorodzinnych wraz z harmonogramem odbioru odpadów na 2016 i 2017 rok. Oprócz zachęty do wymiany pieca mieszkańcy są informowani o szkodliwości palenia śmieci, o pyle emitowanym przez kominki, a w ostatnich tygodniach także o tym, co można a czego nie powinno się spalać w piecach. W grudniu 2016 roku setna osoba, która podpisała umowę na nowy piec otrzymała dodatkowy bonus w wysokości 1000 zł. Od stycznia gmina oferuje dofinansowanie wymiany starego pieca gazowego na nowy.

- Świadomość społeczna związana z zanieczyszczeniem powietrza jest coraz większa, ale wiemy, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Aby nagłośnić problem prowadzimy od grudnia kampanię outdoorową „Nie truj! Daj oddychać!” w której wykorzystaliśmy wizerunek osoby w masce przeciwgazowej. Oprócz tego, aby dotrzeć z przekazem bezpośrednio do osób z grupy ryzyka, przygotowaliśmy informacje promujące bezpłatną aplikację GIOŚ – te ulotki będą dystrybuowane w przychodniach, obiektach oświatowych i stowarzyszeniach senioralnych – mówi Tamara Mytkowska.