zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP
Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Marek Pawlak i Wicestarosta Legionowski Konrad Michalski

Coraz więcej czujników

Data dodania: 13 marca 2019

25 nowych czujników na terenie Powiatu Legionowskiego, w tym 4 w Legionowie – to efekt współpracy Starostwa Powiatowego z Urzędem Miasta Legionowo. Dziś (13.03) wicestarosta Konrad Michalski oficjalnie przekazał trzy czujniki zastępcy prezydenta Markowi Pawlakowi. Obaj przedstawiciele władz podpisali umowę użyczenia tych urządzeń.

Cofnij

– Proszę przyjąć serdeczne podziękowania, że nie zapomnieliście o naszej gminie – powiedział na spotkaniu Zastępca Prezydenta Miasta Legionowo Marek Pawlak.

– Przekazujecie 25 czujników innym gminom i mam nadzieję, że to mieszkańców, ale przede wszystkim władze innych gmin zachęci do jeszcze lepszej pracy. Na terenie powiatu zostało jeszcze 10 000 starego typu urządzeń grzewczych. W gminie Legionowo było to dotychczas 1000, ale udało się wymienić ponad 300 – prezydent Pawlak zwracał się do Wicestarosty Legionowskiego Konrada Michalskiego.

– Mamy także Ekopatrol, Straż Miejską która edukuje naszych mieszkańców i podejmuje czynności kontrolne, prowadzimy działania edukacyjne w szkołach i przedszkolach wśród naszych najmłodszych mieszkańców. Wierzę w to, że nowe czujniki pomogą naszym mieszkańcom w podejmowaniu aktywności fizycznych na terenie powiatu, ale przede wszystkim dadzą naszym wójtom i burmistrzom jasny sygnał, że jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia na polu zwalczania smogu. Bardzo dziękuję za przekazany sprzęt, który wzbogaci nasz miejski system ochrony powietrza. Mamy takie 4 urządzenia, a nasi mieszkańcy również prywatnie montują tego typu czujniki – informował prezydent.

W spotkaniu uczestniczył Pełnomocnik ds. Jakości Powietrza Marcin Galoch oraz Kierownik Referatu Zarządzania Środowiskiem Hubert Macioch.

Przekazane czujniki pomiaru jakości powietrza zostaną zamontowane w Legionowie na terenie Przedszkola nr 7 przy ulicy Husarskiej, przy ulicy Kwiatowej na budynku Przedszkola Miejskiego nr 5 oraz w Zespole Szkół nr 8 na Osiedlu Piaski i na budynku starostwa – tak by równomiernie objąć całe Legionowo. Celem starostwa było przeznaczenie po 5 sztuk czujników dla wszystkich gmin w powiecie. W tym tygodniu czujniki otrzymają też pozostałe gminy. Z racji tego, że w Legionowie zamontowano dotychczas większą liczbę czujników niż w innych gminach, miasto otrzymało 3 takie urządzenia.

Powietrze bez granic

W ostatnich latach wiele mówi się o złej jakości powietrza. To problem, który dotyka większości gmin w Polsce, aby go rozwiązać, trzeba podejmować działania na każdym szczeblu, od pojedynczego gospodarstwa domowego, przez samorządy, do władz krajowych. Działania te są kosztowne i często wiążą się z narzuceniem społeczeństwu różnych ograniczeń. Aby były skuteczne – potrzebne jest zrozumienie i akceptacja mieszkańców. Tymczasem wiele osób, także w naszym powiecie, nie zdaje sobie sprawy, że problem złej jakości powietrza także ich dotyczy.

Jedyna stacja pomiarowa państwowego monitoringu powietrza w powiecie znajduje się w Legionowie. Mimo tego, już rok temu w Legionowie zamontowano cztery dodatkowe czujniki jakości powietrza. Takie same czujniki są też montowane w innych gminach, wyniki pomiarów są łatwo dostępne w Internecie, dzięki czemu coraz więcej osób dowiaduje się, jaka jest jakość powietrza w najbliższej okolicy. Obecną jakość powietrza w Legionowie możesz sprawdzić wchodząc na specjalnie utworzoną podstronę akcji #NieTruj.

Powietrze nie zna granic, wpływ na to czym oddychamy mają emisje z sąsiednich miejscowości.

Aby znacząco poprawić jakość powietrza, samorządy powinny efektywnie wspierać mieszkańców w wymianie ogrzewania na ekologiczne. W Legionowie udało się już zlikwidować stare ogrzewanie węglowe w ponad 300 nieruchomościach, spośród 1000 jakie były kilka lat temu w naszym mieście. Tymczasem w powiecie legionowskim należy zlikwidować ogrzewanie węglowe w ponad 10 000 domach i lokalach mieszkalnych do końca 2022. Montaż dodatkowych 25 czujników w powiecie zmobilizuje mieszkańców i instytucje do działania.