zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

„Pałacowe spotkania z muzyką”

Data dodania: 11 marca 2013

Trio d-moll op. 63 nr 1 jest pierwszym z pięciu napisanych przez Roberta Schumanna. Wykonane po raz pierwszy 13 IX 1847 z okazji urodzin żony kompozytora, wybitnej pianistki, Klary Schumann, doczekało się takiej recenzji w jej Dzienniku: „Brzmi ono jak dzieło kogoś, od kogo można jeszcze wiele oczekiwać, tak jest młodzieńczo świeże i mocne, także mistrzowskie […] Pierwsza cześć należy do najpiękniejszych jakie znam”.

Pisane niemal sto lat później, wiosną 1944 roku Trio e-moll op. 62 nr 2 Dymitra Szostakowicza stało się hołdem dla zmarłego przyjaciela kompozytora – muzykologa Iwana Sollertyńskiego. Jego prawykonanie odbyło się z udziałem Szostakowicza jako pianisty 14 XI 1944 r. w Leningradzie, na pierwszym koncercie zorganizowanym po zakończeniu blokady miasta. Utwór, pełen melancholii i tragizmu, jest swoistym odbiciem przeżyć okresu wojny.

Kierownictwo artystyczne cyklu – prof. Andrzej Zieliński

Trio istnieje od 2008 roku. Powstało w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku i kontynuuje swoją pracę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie kameralistyki profesor Katarzyny Jankowskiej. Trio ma na swoim koncie wiele sukcesów m.in.: II Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Sochaczewie, tytuł laureata na Przesłuchaniach Młodych Talentów w Sopocie, I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie. Artystki koncertowały w takich miejscach jak Opera Bałtycka w Gdańsku, Zamek Królewski w Warszawie, sala Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Zespół ma w swoim repertuarze utwory takich kompozytorów jak Brahms, Rachmaninow, Debussy, Piazzolla, Beethoven, Schumann, Mozart. W tym roku Trio zostało finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku.

Hanna Raniszewska – studentka pierwszego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego oraz kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej. Laureatka regionalnych
i ogólnopolskich konkursów i przesłuchań m.in. w Sochaczewie (2008), Sopocie (2008), Szczecinie (2008), Krakowie (2007), Toruniu (2002), Gdyni (2000, 2002). W listopadzie ubiegłego roku została nagrodzona III nagrodą na Międzynarodowym Konkursie Chopin-Roma w Rzymie, występując w kategorii duet fortepianowy na 4 ręce. Stypendystka kanadyjskiego programu dla młodych talentów Morningside Music Bridge (2009) oraz Europejskiego Programu Aurora Chamber Music Festival w Szwecji (2012). Uczestniczka wielu warsztatów i kursów u takich profesorów jak K. Popowa-Zydroń, A. Tatarski,
E. Tarnawska, W. Wojtal, W. Świtała, J. Perry, K. Jabłoński, Konstantin Bogino czy Jacques Rouvier. Występowała w wielu miejscach na terenie Polski takich jak: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie w Warszawie, Filharmonia Bałtycka w Gdańsku, Filharmonia Jeleniogórska czy Aula Florianka w Krakowie.

Kornelia Grądzka – studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Romana Lasockiego. Laureatka wielu konkursów i przesłuchań m.in.: wyróżnienie na Spotkaniach Muzycznych „Janko Muzykant” (Sochaczew 2002), laureatka  Ogólnopolskiego Konkursu pamięci Aleksandry Januszajtis (2003 r. - wyróżnienie, 2005 r. - IV nagroda, 2007 r. - III nagroda), wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Mirosława Ławrynowicza (Płock 2005), II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Smyczkowych Zespołów Kameralnych im. Grażyny Bacewicz (Łódź 2008), I nagroda na Międzynarodowym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego (Warszawa 2008), III nagroda na VIII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego (Lublin 2011). Uczestniczka wielu kursów muzycznych i warsztatów orkiestrowych m.in. w Łańcucie, Bremie, Moskwie, Paryżu. Wielokrotnie występowała jako solistka i kameralistka w takich miejscach jak Filharmonia Bałtycka, Opera Bałtycka, Sala Balowa Zamku w Łańcucie, Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Świętokrzyska.

Dobrawa Czocher – studentka III roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie dr ad. Piotra Hausenplasa. Laureatka III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Luigi Boccheriniego w Zamościu, I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Wiolonczeli I i II st. w Łodzi oraz wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. Stanisława Hajzera w Zielonej Górze. Jej ostatnim sukcesem jest II nagroda podczas Turnieju dla Wiolonczelistów w Warszawie (2012 r.). Brała udział w wielu kursach mistrzowskich pracując z wybitnymi wiolonczelistami m. in. z prof. Arto Norasem, prof. Andrzejem Orkiszem, prof. Stanisławem Firlejem. Koncertowała jako solistka oraz z zespołem kameralnym w takich miejscach jak Zamek Królewski w Warszawie, Filharmonia Bałtycka, Sala Balowa na Zamku w Łańcucie. W latach 2008 - 2010 była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.

Cofnij

Koncert odbędzie się 17 marca 2013 r. o godz. 13.00 w Pałacu w Jabłonnie ul. Modlińska 105.