zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

,,Milczenie nie zawsze jest złotem – wybieram godne życie!"

Data dodania: 19 lutego 2010
Cofnij
O tym, że nie można pozostawać biernym wobec przemocy w domu rozmawiali uczestnicy debaty społecznej, która odbyła się w sali widowiskowej Urzędu Miasta Legionowo. Główną tematyką spotkania był opis zjawiska oraz pokazanie potrzeb właściwego interweniowania i budowania koalicji lokalnych w kontekście przemocy domowej. Organizatorem debaty było Centrum Szkolenia Policji.

Spotkanie miało uświadomić uczestnikom – słuchaczom CSP i zaproszonym gościom - problem przemocy w domu i pokazać, jak należy radzić sobie z tym zjawiskiem. Zgromadzeni goście dowiedzieli się, że problemu nie należy lekceważyć, lecz policja nie może być jedyną instancją do której zwraca się poszkodowany. Istnieją także inne organizacje niosiące pomoc ofiarom, takie jak stowarzyszenia i telefony zaufania. Dzięki takim przedsięwzięciom potencjalne ofiary mogą dowiedzieć się czego mogą oczekiwać od policji, co należy robić po interwencji i do czego służy Niebieska Karta. Debata społeczna była poprzedzona widowiskiem teatralnym pt: ,,Milczenie nie zawsze jest złotem – wybieram godne życie". Spektakl przedstawiał dwie wersje historii jednej bitej kobiety. Pierwsza, która ukazała obojętność otczenia i błędy interweniującej policji, zakończyła się śmiercią kobiety. Natomiast druga wersja, w której rodzina i sąsiedzi nie pozostawali obojętni, a policja właściwie wykonała swoje obowiązki, zakończyła się zatrzymaniem brutalnego męża. ,,Długo myślałem czy zgodzić się na tę część debaty. Wiem, że odsłaniamy się, pokazujemy swoje błędy, ale nie należy się ich wstydzić i trzeba dążyć do naprawy" – mówił komendant CSP Arkadiusz Brzozowski.

Czego można oczekiwać od Policji ?

  • Wypełnienia przy każdej interwencji tzw: Niebieskiej Karty, która służy dokumentowaniu sytuacji przemocy.

  • Przekazania Ci Karty (część B), zawierającej informacje o przysługujących ci prawach oraz adresach organizacji w których możesz uzyskać pomoc.

  • Jeżeli funkcjonariusze policji odmówią przyjazdu na interwencje lub niewłaściwie ją przeprowadzą, masz prawo złożyć na nich skargę.

  • Interweniujący funkcjonariusze zobowiązani są przekazać Niebieską Kartę dzielnicowemu. Dzielnicowy ma obowiązek założenia teczki i skontaktowania się z ofiara nie później niż w ciągu 7 dni. Jest on również zobowiązany do systematycznych wizyt kontrolnych i sporządzania notatek urzędowych z tych spotkań.