zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Święto 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej

Data dodania: 13 października 2010

Przypadające na 12 października święto 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej (1WDZ) rozpoczęło się w tym roku już 8 października uroczystymi obchodami przy Pomniku Kościuszkowców w Warszawie.

Cofnij

Z okazji 67. rocznicy bitwy pod Lenino na oflagowanym placu przy Pomniku Kościuszkowców stanęli żołnierze tworząc posterunek honorowy w trzech różnych strojach – wojskowym umundurowaniu teraźniejszym, misyjnym i historycznym.
Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciel Biura Bezpieczeństwa Narodowego płk Marek Paterek, szef sztabu - zastępca dowódcy Wojsk Lądowych gen. dyw. Andrzej Malinowski, szef Zarządu Planowania Rzeczowego - P8 Sztabu Generalnego gen. bryg. Zbyszek Czerwiński, Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON płk Jerzy Gutowski, byli dowódcy 1 Dywizji, dowódcy jednostek 1 WDZ, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji cywilnych, szkół, a także poczty sztandarowe, kombatanci, żołnierze i pracownicy cywilni wojska.
Na wstępie dowódca 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Ryszard Jabłoński serdecznie powitał wszystkich zebranych, po czym zostały wręczone odznaczenia i wyróżnienia (m.in. Gwiazdy Iraku, Medale Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny i Za Zasługi dla Obronności Kraju, Odznaki Pamiątkowe 1WDZ). W rozkazie okolicznościowym podkreślił, że „Święto kościuszkowskiej dywizji nierozerwalnie związane jest z pierwszym bojem 1Dywizji Piechoty stoczonym pod Lenino. Od swojej pierwszej bitwy „kościuszkowcy” szli przez piekło łagrów, obozów pracy i więzień szukając miejsca wolnego od prześladowań, katorżniczej pracy i męki. W walkach pod Leniono „kościuszkowcy” zaświadczyli swą krwią o swej miłości do ojczyzny i wartości bojowej żołnierza polskiego. Dzisiaj, służba i praca żołnierzy 1Dywizji Zmechanizowanej to ciągłe doskonalenie rzemiosła wojskowego na przykoszarowych placach ćwiczeń i na poligonach. To również wychowywanie kolejnych zastępów „kościuszkowców” na chlubnych tradycjach i weryfikacja ich hartu ducha oraz bojowych umiejętności w operacjach poza granicami kraju. Wasz wysiłek i zaangażowanie nie idzie na marne. Stajemy się coraz bardziej profesjonalni.” Na zakończenie złożył wszystkim żołnierzom i pracownikom serdeczne podziękowania za ofiarną, rzetelną służbę i pracę dla dobra Rzeczpospolitej, życzył także przysłowiowego żołnierskiego szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.
Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie Apelu Poległych. Na cześć Kościuszkowców, którzy zginęli za Ojczyznę, została oddana salwa honorowa. Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem. Przy dźwiękach orkiestry pododdziały 1 Dywizji odśpiewały Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po czym odbyła się defilada. Na zakończenie uroczystości w Warszawie, Orkiestra Wojskowa z Siedlec zaprezentowała pokaz musztry paradnej.
Zwieńczeniem obchodów rocznicowych w tym dniu, był występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w hali „Arena” w Legionowie, w trakcie którego artyści zaprezentowali wiązankę znanych i lubianych pieśni żołnierskich z różnych okresów historycznych Wojska Polskiego.
Kolejny dzień obchodów święta 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej odbędzie się już we wtorek, 12 października w Legionowie. A w nim m.in.:
• 09.00 Dzień Otwartych Koszar jednostek wojskowych przy ul. Koszarowej 1
w Legionowie.
• 15.00 uroczysta Msza Św. w Kościele Garnizonowym w Legionowie
• 16.30 Odsłonięcie tablicy z nazwą ulicy im. gen. broni Tadeusza BUKA
- tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
• 17.00 Nadanie imienia parkowi miejskiemu na osiedlu Piaski przy ul. Zegrzyńskiej (za marketem Kaufland).

Po odsłonięciu kamienia upamiętniającego „Kościuszkowców”, odbędzie się część artystyczna w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz dzieci z Zespołu Szkół w Legionowie. Atrakcją obchodów będzie także rekonstrukcja obozowiska wojskowego z II Wojny Światowej. Przewidziane są również atrakcje dla najmłodszych oraz gorący poczęstunek (grochówka i chleb wojskowy).

Tekst: mjr Piotr Michrowski
Foto: chor. Grzegorz Litwin