zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

"Szkoła Liderów"

Data dodania: 19 października 2010

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 podjął się realizacji projektu edukacyjnego "Szkoła Liderów". Przedsięwzięcie to finansowane jest z budżetu Gminy Legionowo w ramach konkursu na projektu edukacyjne w szkołach prowadzonych prowadzonych przez Gminę Legionowo we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Autorami projektu są:
1)Pani Beata Narel – nauczyciel Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, koordynator Młodzieżowej Rady Miasta Legionowo;
2)Pan Paweł Kownacki – Prezes Stowarzyszenia ,,Młodzi dla Rozwoju” - EMKA.

Cofnij


Założeniem projektu jest uświadomienie młodym ludziom z czego powinni korzystać, nad jakimi umiejętnościami pracować, gdzie szukać sojuszników, aby konsekwentnie realizować swoje indywidualne i społeczne cele. W ramach projektu będą oni mogli zapoznać się z problematyką związaną z przywództwem społecznym, angażowaniem społeczności lokalnej, skuteczną komunikacją, konfliktem i konsensusem. Posiądą wiedzę i umiejętności potrzebne do aktywnego działania na rzecz środowiska lokalnego z zakresu:
- planowanie działań,
- organizowania i kierowania zespołem,
- promowania swoich przedsięwzięć i zdobywania sojuszników,
- zdobywania środków na finansowanie swoich działań,
- zasad zakładania i funkcjonowania stowarzyszeń.

Projekt Szkoła Liderów adresowany jest do młodzieży w wieku 14 – 21 lat, uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz studentów I i II roku. Zakłada on udział maksymalnie 20 młodych ludzi. Warunkiem jest również zameldowanie w Legionowie.
Pozostałe warunki naboru to:
deklaracje zainteresowanych uczniów - napisanie tekstu aplikacyjnego uzasadniającego chęć udziału w zajęciach Szkoły Liderów - obowiązkowo.
pisemna zgoda rodziców w przypadku uczestników niepełnoletnich – obowiązkowo.
opinie instytucji społecznych (np. Samorząd Uczniowski, Młodzieżowa Rada Miasta, stowarzyszenia i inne organizacje społeczne) – dodatkowo.
Zgłoszenia należy przesyłać do 27 października 2010 r. na adres:
Młodzieżowa Rada Miasta Legionowo
ul. marszałka Józefa Piłsudskiego 41
05-120 Legionowo
Na kopercie należy dopisać: Szkoła Liderów.
Na szczegółowe pytania związane z projektem odpowiada koordynator Młodzieżowej Rady Miasta Legionowo – pani Beata Narel (narelka@poczta.onet.pl).

Tematyka prowadzonych w ramach projektu spotkań przedstawia się następująco:
1.Integracja. Trening umiejętności interpersonalnych. Cechy dobrego lidera.
- Uczestnicy poznają zasady skutecznego porozumiewania się. W praktyce będą je stosować w trakcie dyskusji i negocjacji. Uświadomią sobie jakie cechy i umiejętności powinien posiadać lider grupy, które z nich można wytrenować. (16 godzin)
2.Budowanie zespołu.
- Uczestnicy poznają etapy rozwoju grupy, role grupowe, style kierowania grupą, sposoby rozwiązywania konfliktów. (8 godzin)
3.Od nieformalnej „paczki pasjonatów” do sprawnie działającej organizacji pozarządowej.
- Uczestnicy zrozumieją co to jest wizja, misja i cele działania. Poznają zasady zorganizowania efektywnego zebrania. Dowiedzą się jak ułożyć statut i jak wypełnić wniosek rejestracyjny stowarzyszenia. (8 godzin)
4.Jak zaprezentować siebie i swoją grupę w mass mediach?
- Uczestnicy poznają zasady przygotowania efektywnej prezentacji i autoprezentacji. Dowiedzą się jak przygotować się do wywiadu udzielanego i przeprowadzonego. (8 godzin)
5.Jak przygotować się do realizacji projektu?
- Uczestnicy poznają: cechy dobrego projektu, etapy przygotowania projektu, zasady monitorowania działań w ramach projektu, sposoby ewaluacji realizacji projektu. Dowiedzą się, gdzie nabywa doświadczenie – wolontariat międzynarodowy. (8 godzin)
6.Nasz projekt.
- Uczestnicy poznają źródła finansowania projektów młodzieżowych. Zaplanują własny projekt i wypełnią wniosek o dofinansowanie do wybranej instytucji. (8 godzin)

Ponadto podczas każdego spotkania gośćmi będą osoby znane i zaangażowane w życie społeczne, które będą dzieliły się swoim doświadczeniem i udzielały praktycznych rad uczestnikom projektu. Zajęcia będą odbywały się w soboty, co 2 tygodnie od listopada do lutego. W lutym odbędzie się uroczystość zamknięcia Szkoły Liderów. Uczestnicy warsztatów zaprezentują swoje projekty, które będą oceniane przez zaproszonych ekspertów. Oprócz tego każdy uczestnik przygotuje własną autoprezentację i autorefleksje dotyczące udziału w projekcie. Na zakończenie każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie ukończenia Szkoły Liderów. Serdecznie zapraszamy.