zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Szansa dla PEC

Data dodania: 23 marca 2011

Legionowscy radni dali zielone światło na poszukiwania inwestora, który kupi 85% udziałów w PEC. Miażdżącą przewagą 18 głosów „za” przy 3 przeciw i jednym wstrzymującym zdecydowano, że Prezydent może rozpocząć procedurę. Radni są przekonani, że sprzedaż nie wiąże się z drastyczną podwyżką cen, które - przypomnijmy - są nadzorowane przez Urząd Regulacji Energetyki.

Cofnij

„Zmieniające się przepisy unijne, takie jak wejście w życie pakietu klimatycznego oraz polityka energetyczna kraju sprawiły, że znalezienie poważnego inwestora jest jedyną szansą na rozwój, a może i przetrwanie spółki. Zagwarantuje to bezpieczne dostawy ciepła mieszkańcom a miastu da pewność, że spółka będzie funkcjonowała i rozwijała się prężnie i zgodnie z wymogami unijnymi” - powiedział prezydent Roman Smogorzewski, podkreślając, że dzisiejsza decyzja Rady nie jest jednoznaczna ze sprzedażą, i że „PEC-u tanio nie oddam”.

Dobra cena to nie wszystko


Decyzja radnych to dopiero początek procesu, który może trwać nawet rok. Kolejnym krokiem będzie uaktualnienie przeprowadzonej w 2009 roku analizy i powołanie zespołu ds. negocjacji, w skład którego wejdą przedstawiciele Rady Miasta, Urzędu Miasta oraz niezależny specjalista – doradca prywatyzacyjny. Po zgłoszeniu pisemnych ofert wybrany zostanie jeden lub dwa podmioty do negocjacji, które zakończą się podpisaniem umowy lub w braku dojścia do porozumienia lub przedstawienia niekorzystnej oferty – brakiem jej podpisania.

Prezydent zapewnia, że przy decyzji o sprzedaży nie będzie brał pod uwagę tylko zaoferowaną cenę – równie ważnymi czynnikami będzie renoma i wielkość inwestora, które dadzą gwarancję rozwoju spółki oraz zabezpieczenie spraw pomocniczych.

 

Dlaczego PEC trzeba sprzedać

 

Zgodnie z pakietem klimatycznym i zmieniającymi się krajowymi przepisami spółce potrzebny jest kapitał na modernizację, dostosowanie do norm unijnych oraz środki na pokrycie kosztów emisji CO2, a w przyszłości także na uruchomienie przynoszącej ogromne zyski kogeneracji (jednoczesna produkcja prądu i ciepła) oraz na inwestycje wykorzystujące energię odnawialną. PEC Legionowo do 2016 roku musi zamontować instalacje odsiarczania, odpylania i odazotowiania, ponieważ obecnie funkcjonujące spełniają jedynie obecnie obowiązujące normy. Sam koszt zakupu uprawnień do emisji CO2 to kilka milionów złotych rocznie. Dodatkowe niezbędne inwestycje to wydatek kilkudziesięciu mln zł, a dochody miasta nie pokryją takich wydatków. PEC byłoby niezwykle trudno samodzielnie przeprowadzić wszelkie niezbędne inwestycje. Spółka nie ma wystarczającego kapitału i potrzebowałaby poręczenia ze strony budżetu miasta. Niestety, po zmianie ustawy o finansach publicznych w grudniu 2010 r. weszło w życie rozporządzenie, mówiące, że poręczenie pożyczek dla jednoosobowych spółek gminnych zalicza się do długu miasta, poręczenie takie zamroziłoby możliwość wykonywania jakichkolwiek inwestycji w mieście i nie jest obecnie możliwe.
 


Co w zamian

 

Po sprzedaży spółki w budżecie miasta nie tylko przybędą dochody ze sprzedaży udziałów, lecz także pozostaną te środki, które musiałyby zostać wydane na niezbędne inwestycje oraz zakup emisji CO2. Środki te będą mogły być wydane np. jako wkład własny w inwestycje z udziałem środków unijnych, na inwestycje miejskie takie jak kolejny tunel pod torami, rozbudowa placówek oświatowych, budowa dróg czy też dworca z parkingiem czy dofinansowanie budowy szpitala powiatowego. Mieszkańcy miasta oprócz nowych i potrzebnych inwestycji zyskają czystsze powietrze i gwarancję dostaw ciepła według potrzeb i w cenach ustalonych zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Ceny energii są kontrolowane
 

Sprzedaż udziałów w spółce nie oznacza jednoczesnej i nieuniknionej podwyżki cen energii. Jak powiedział podczas sesji Zastępca Prezydenta Lucjan Chrzanowski „analiza miast, w których sprywatyzowano spółki nie wykazała wpływu prywatyzacji na ceny ciepła, a w Warszawie, w której elektrociepłownię wykupiła szwedzka firma Vattenfall ceny ciepła są niższe niż w Legionowie”. Taryfy opłat za ciepło, zanim wejdą w życie, są zatwierdzane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Proces zatwierdzania taryfy związany jest ze szczegółową kontrolą kosztów uzasadnionych firmy i weryfikacją kalkulacji nowych cen. URE stoi na straży przestrzegania przepisów, równoważy interesy stron: firma ciepłownicza – odbiorca, ale przede wszystkim chroni interes odbiorcy, sprawdzając zasadność zawartych ustaleń oraz staranność sporządzenia taryfy. Należy jednak pamiętać, że na ceny ciepła wpływa opłata za paliwo (w przypadku Legionowa jest to węgiel) więc podwyżka cen węgla wiąże się z podniesieniem opłat za dostarczanie energii cieplnej.


Zabezpieczenie praw pracowników


Podczas negocjacji z nabywcą spółki miasto negocjować będzie przyszłe warunki zatrudnienia pracowników PEC. Przykłady innych miast pokazują, że w przypadku branży ciepłowniczej pracownicy są bardzo dobrze zabezpieczani. Korzyści dla pracowników, jakie można wynegocjować to korzystny pakiet socjalny, utrzymanie miejsc pracy, bonus prywatyzacyjny. Silniejsza firma daje pracownikom pewniejsze miejsca pracy, nie grozi nagłym zamknięciem czy też upadkiem.