zamknij

Google automatic translation. The Legionowo City does not accept any responsibility for the accuracy of data and information originating from the translation. In particular, the Legionowo City does not guarantee that the translation is complete, up-to-date or fit for specific purposes. The translation cannot be compared with a human translation, but may help in assessing the relevance of articles.

A A A
Logo BIP

Raport z konsultacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2018-2020

Data dodania: 17 maja 2018

Prezydent Miasta Legionowo zarządzeniem nr 125/2018 z dnia 19 kwietnia 2018 r. ogłosił przeprowadzenie konsultacji społecznych w Gminie Miejskiej Legionowo, w sprawie Gminnego Programu Wspierania Rodziny dla Miasta Legionowo na lata 2018-2020. Konsultacje trwały od dnia 19 kwietnia 2018 r. do dnia 16 maja 2018 r. Projekt Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2018-2020 zamieszczony był w wersji elektronicznej na stronie internetowej miasta www.legionowo.pl oraz był dostępny w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miasta Legionowo.

Cofnij

W dniu 16 maja 2018 r. w Urzędzie Miasta Legionowo odbyło się otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i Gminną Rada Działalności Pożytku Publicznego, w którym wzięli udział:

1. Anna Brzezińskadyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie

2. Danuta Szczepanik - Sekretarz Miasta Legionowo

3. Ewa Sobierajska - Główny Specjalista ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi,

4. Alicja Woźniak – Stowarzyszenie Życia Rodzinnego

5. Urszula Nowaczyńska – Stowarzyszenie Życia Rodzinnego

6. Izabela Sielska

7. Dominik Prokopczuk

Lista obecności w załączeniu.

Zebranych przywitała pani Danuta Szczepanik, Sekretarz Miasta Legionowo i Przewodnicząca Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego, a następnie oddała głos pani Annie Brzezińskiej, aby omówiła Gminny Program Wspierania Rodziny na lata 2018-2020, który został przygotowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie.

Zgodnie z art. 176 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (Dz. U. z 2017 r. poz. 697 z późn. zm.) do zadań własnych gminy należy opracowanie i realizacja 3-letnich gminnych programów wspierania rodziny.

Program wpisuje się w ogólnokrajowe ramy realizacji polityki rodzinnej państwa oraz stanowi opracowanie zawierające aktualne uwarunkowania funkcjonowania rodziny w środowisku lokalnym miasta. Wsparcie rodziny postrzegane jest jako kompleksowe ujęcie współczesnych problemów rodziny ze szczególnym uwzględnieniem dzieci oraz relacji pokoleniowych.

Po szczegółowych i wyczerpujących wyjaśnieniach Pani dyrektor Brzezińskiej, Pani Szczepanik poinformowała, że w trakcie konsultacji wpłynęły do Urzędu Miasta dwa wnioski: dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7 w Legionowie oraz Zespołu ds. Rewitalizacji (w załączeniu), które następnie odczytała.

Po dyskusji uwagi dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 7 dot. punktu 4.2 Cele szczegółowe - zostały uwzględnione:

„ - wspieranie rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym lub z osobą dorosłą niepełnosprawną,

- wspieranie rodzin niepełnych, gdzie piecze nad dzieckiem/dziećmi sprawuje samotny rodzic,

- wprowadzenie poradnictwa z zakresu psychiatrii dziecięcej, psychoterapii dzieci i młodzieży”.

Uwzględniono również propozycję członków Zespołu ds. Rewitalizacji, dot. punktu 4.2 Cele szczegółowe: „wspieranie działań na rzecz pomocy rodzinom wielopokoleniowym z trudnościami w relacjach ze starszymi członkami rodziny” oraz zapis „rozwój specjalistycznego poradnictwa psychologicznego dla osób opiekujących się niesamodzielnymi starszymi członkami rodziny, wymagającymi ciągłej opieki”.

Nie uwzględniono 2 podpunktów:

- wsparcie instytucji działających na rzecz seniorów,

- udzielanie wsparcia finansowego i materialnego rodzinom w trudnej sytuacji finansowej, które opiekują się starszymi niesamodzielnymi osobami, ponieważ dotyczą one bezpośrednio innych programów społecznych, w których są wpisane działania na rzecz seniorów.

Ponadto Pani Brzezińska poinformowała, że zaprezentowany program jest programem ramowym, ogólnym, aby nie ograniczał możliwości i kierunków dla innych podmiotów oraz organizacji pozarządowych, które będą mogły na jego podstawie przygotowywać kolejne programy osłonowe i pozyskiwać środki zewnętrzne. Program jest elastyczny i bezpieczny, ponieważ ma mechanizm ewaluacji i weryfikacji.

Pani Alicja Woźniak stwierdziła, że bardzo ważne są działania na rzecz podniesienia świadomości związanej z macierzyństwem i dzietnością. Zaproponowała, aby punktu 4.2 Cele szczegółowe - organizowanie i wsparcie dla inicjatyw edukacyjnych i wychowawczych, wpisać również działania prorodzinne. Propozycja została uwzględniona.

Więcej uwag i propozycji nie zgłoszono.

Na tym konsultacje zakończono.